Lactobacillus salivarıus'ten saflaştırılmış Salivaricin'in Pseudomonas aeruginosa ve biyofilmi üzerindeki in vitro ve in vivo etkilerinin bakteriyolojik ve histolojik olarak araştırılması
Bacteriological and histological investigation of the effects of purified Salivaricin from Lactobacillus salivarius on Pseudomonas aeruginosa and its biofilm in vitro and in vivo
  1. Tez No: 991000
  2. Yazar: TUQA ABDULMAHDI MAHMOOD ALSAMARAEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora çalışmasının amacı, yara ve yanık enfeksiyonlarından izole edilen Pseudomonas aeruginosa suşlarının tanımlanması, antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi ve Lactobacillus salivarius tarafından üretilen Salivaricin bakteriyosininin bu izolatlar üzerindeki antibakteriyel, antibiyofilm ve immünmodülatör etkilerinin araştırılmasıdır. Toplam 163 yara ve yanık örneğinden elde edilen izolatların %28,57'si P. aeruginosa olarak tanımlanmıştır. İzolatların büyük çoğunluğu çoklu antibiyotik direnci (MDR) göstermiş ve güçlü biyofilm oluşturma kapasitesine sahip bulunmuştur. Salivaricin, L. salivarius'ten izole edilmiş, iyon değişim ve jel filtrasyon kromatografisiyle saflaştırılmıştır. SDS-PAGE analizi sonucu tek bir bant gözlenmiş ve yaklaşık 13 kDa moleküler ağırlığa sahip olduğu belirlenmiştir. İn vitro deneylerde saf Salivaricin, P. aeruginosa biyofilm oluşumunu belirgin şekilde inhibe etmiş, gentamisine kıyasla daha yüksek antibakteriyel etkinlik göstermiştir. İn vivo fare modelinde, Salivaricin uygulaması yara iyileşmesini hızlandırmış, doku rejenerasyonunu desteklemiş ve inflamatuvar hasarı azaltmıştır. Histopatolojik incelemeler, tedavi grubunda dermal tabakanın daha iyi iyileştiğini göstermiştir. Ayrıca IL-12 ve IL-17 düzeylerindeki artış, Salivaricin'in hem doğuştan gelen hem de adaptif bağışıklık yanıtlarını uyardığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, L. salivarius kökenli Salivaricin'in çoklu ilaca dirençli P. aeruginosa enfeksiyonlarına karşı potansiyel bir biyoterapötik ajan olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral dissertation was to isolate and identify Pseudomonas aeruginosa strains from wound and burn infections, to determine their antibiotic resistance profiles, and to investigate the antibacterial, antibiofilm, and immunomodulatory effects of Salivaricin—a bacteriocin produced by Lactobacillus salivarius. Among 163 wound and burn samples, 28.57% were identified as P. aeruginosa. Most isolates exhibited multidrug resistance (MDR) and strong biofilm-forming ability. Salivaricin was extracted and purified from L. salivarius using ion-exchange and gel-filtration chromatography. SDS PAGE analysis revealed a single protein band with an estimated molecular weight of approximately 13 kDa, confirming its purity. In vitro assays demonstrated that purified Salivaricin significantly inhibited P. aeruginosa biofilm formation and exhibited higher antibacterial activity than gentamicin. In vivo studies on mice showed that Salivaricin treatment accelerated wound healing, enhanced tissue regeneration, and reduced inflammatory damage. Histopathological evaluations revealed improved dermal repair in treated groups. Moreover, elevated levels of IL-12 and IL-17 indicated that Salivaricin stimulated both innate and adaptive immune responses. These findings suggest that L. salivarius-derived Salivaricin holds promising potential as a biological therapeutic agent against multidrug-resistant P. aeruginosa infections.