Hemşirelik ve ebelik öğrencileri için biyogüvenlik farkındalık ölçeğinin geliştirmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of a biosafety awareness scale for nursing and midwifery students
- Tez No: 991001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALAR ZARRABİ AHRABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tezin başlığı: Hemşirelik ve Ebelik Öğrencileri İçin Biyogüvenlik Farkındalık ÖlçeğininGeliştirilmesi ve Değerlendirilmesi Öğrencinin Adı Soyadı: Letitia Moanazara Danışmanın Adı Soyadı: Dr. Öğr. Üyesi Salar ZARRABİ AHRABİ Programın Adı: Biyogüvenlik ve Biyoemniyet Yüksek Lisans Programı Amaç: Bu araştırmanın amacı, Ebelik ve hemşirelik öğrencileri biyogüvenlik konusundakifarkındalık düzeylerini ölçmeye yönelik mevcut ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğinideğerlendirmek, gerekli görülen alanlarda iyileştirmeler yaparak ölçeği daha etkin hâlegetirmektir. Gereç ve Yöntem: Metodolojik tasarımda yürütülen araştırma, 2024 yılında MarmaraÜniversitesi Hemşirelik ve Ebelik bölümlerinde öğrenim gören 183 öğrenci üzerindegerçekleştirilmiştir. Ölçeğin geliştirilme sürecinde madde havuzu oluşturulmuş, uzmangörüşleri alınarak içerik geçerliliği sağlanmıştır. Ardından açıklayıcı (EFA) ve doğrulayıcıfaktör analizi (CFA) ile yapı geçerliliği test edilmiştir. Ölçeğin güvenilirliğini değerlendirmekamacıyla Cronbach Alfa katsayısı ve test-tekrar test analizleri yapılmıştır. Bulgular: Analiz sonuçları, ölçeğin üç faktörlü bir yapıya sahip olduğunu ve toplam varyansın%67,4'ünü açıkladığını göstermiştir. Ölçeğin Cronbach Alfa değeri 0,91 olarak bulunmuş, buda yüksek iç tutarlılık düzeyine işaret etmektedir. Test–tekrar test sonuçları ise ölçeğin zamanlatutarlı ölçümler yapabildiğini göstermiştir. Sonuç: Bulgular, BFÖ hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin biyogüvenlik farkındalıklarınıölçmek için kullanılabilecek, geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış, iyi psikometrik özellikleresahip bir araçtır. Ölçek puanı arttıkça biyogüvenlik farkındalığı arttığı söylenebilir. Ölçeğin,sağlık eğitimi programlarında farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesinde ve biyogüvenlikkültürünün güçlendirilmesine yönelik eğitim planlarının hazırlanmasında kullanılabileceğidüşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Title of the thesis: Development and Evaluation of a Biosafety Awareness Scale for Nursing and Midwifery Students Student's Name: Letitia Moanazara Advisor's Name: Asst. Prof. Salar ZARRABI AHRABI Program Name: Master's Programs in Biosafety and Biosecurity Sciences Objective: This study aims to evaluate the validity and reliability of an existing scale designed to measure biosafety awareness levels among nursing and midwifery students, and to improve the scale where necessary to make it a more effective assessment tool. Materials and Methods: In the methodological design, the study was conducted in 2024 with 183 students enrolled in the Nursing and Midwifery departments at Marmara University. During the scale development process, an item pool was created, and content validity was ensured through expert opinions. Subsequently, construct validity was tested using Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA). To assess the reliability of the scale, Cronbach's alpha coefficient and test-retest analyses were performed. Results: The analysis results showed that the scale had a three-factor structure, explaining 67,4% of the total variance. The Cronbach's alpha value of the scale was found to be 0,91, indicating a high level of internal consistency. The test–retest results demonstrated that the scale could provide consistent measurements over time. Conclusion: The findings indicate that the BAS is a valid and reliable instrument with strong psychometric properties that can be used to assess the biosafety awareness of nursing and midwifery students. It can be stated that as the scale score increases, biosafety awareness also increases. The scale is useful for evaluating awareness levels in health education programs and for developing training plans aimed at strengthening the biosafety culture.