Monsterising the other: Monstrosity in Mary Shelley's Frankenstein or The Modern Prometheus and Jeanette Winterson's Fran-kiss-stein: A Love Story
Ötekini canavarlaştırmak: Mary Shelley'nin Frankenstein Ya Da Modern Prometheus'ında ve Jeanette Winterson'ın Fran-kiss-stein: Bir Aşk Hikayesi'nde canavarlık
- Tez No: 991032
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iki bilim kurgu romanı, Mary Shelley'nin Gotik klasiği Frankenstein, Ya Da Modern Prometheus (1818) ve Jeanette Winterson'ın teknolojide yeni bir çağın kapısını aralayan Fran-kiss-stein: Bir Aşk Hikayesi (2019) romanı Jeffrey Jerome Cohen'in canavar teorisi üzerinden incelenmektedir. Bu teori, canavarlara ve canavarlaştırılan varlıklara duyulan korkunun, topluma sirayet etmiş bazı köklü kaygıları temsil ettiğini öne sürmektedir. Bilim kurgu gerçek, olası veya tamamen hayali bir bilimsel gelişmenin bireyler ve toplumlar üzerindeki etkilerini gözler önüne sermekte ve fütüristik kavramları, hayal etmesi zor gelişmeleri ve uzaylılar, vampirler, zombiler ve canavarlar gibi insan olmayan varlıkları konu etmektedir. Tüm bu fantastik unsurlar, farklı bir açıdan bakıldığında mevcut toplumun iç dinamiklerini yansıtan semboller olarak da yorumlanabilir. Canavarlık toplumlarda Ötekini temsil eden bir simge olarak ele alındığında, Shelley'nin korkunç görünümüyle nam salan modern canavarı ve Winterson'ın yapay zekâ ve tam beyin öykünmesi gibi bedensizlik kavramı üzerinden yansıtılan insan sonrası canavarları, salt teknolojik gelişmelerden kaynaklanan kaygılar olarak ele alınmak yerine, toplumda var olan Öteki korkusu bağlamında irdelenebilir. Romanlarda öne çıkan canavarların yanı sıra ötekileştirilen, yabancılaştırılan, canavarlaştırılan diğer bireyler de cinsiyet, ırk, etnik köken, cinsiyet kimliği ve bedensizlik meseleleri üzerinden çözümlenebilir. Çalışmada, toplumdaki her türlü ötekileştirmeyi besleyen en büyük etkenlerden birinin, çeşitliliği ve çok sesliliği engelleyen ikili düşünceye dayalı geleneksel söylemler olduğu vurgulanmaktadır. Bu iki roman göstermektedir ki on dokuzuncu ve yirmi birinci yüzyılların Ötekileri bir dereceye kadar farklılık gösterse de mağdurların toplumdan dışlanması ve kadın sesinin, çeşitliliğin, uyumsuzluğun ve hibritliğin baskılanması meseleleri hâlâ benzeşmektedir. Bu doğrultuda Cohen'in canavar teorisi merceğinden Shelley'nin Frankenstein'ı ile Winterson'un Frank-kiss-stein'ına odaklanan bu karşılaştırmalı çalışma, hangi çağda olursa olsun bir toplumun yarattığı canavarların toplumun korkularını, arzularını, önyargılarını ve sınırlarını okumada hâlâ önemli olduğunu çünkü Ötekilerin onlara çizilen kültürel sınırları ihlal etmeleri durumunda toplumda her daim canavar olarak etiketlendiklerini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, two science fiction novels, Mary Shelley's Gothic classic Frankenstein or The Modern Prometheus (1818) and Jeanette Winterson's Fran-kiss-stein: A Love Story (2019), which opens the door to a new era in technology, are analysed in the context of Jeffrey Jerome Cohen's monster theory. Cohen's theory suggests that the fear of monsters and all monsterised beings represents some rooted cultural anxieties that pervade societies. Science fiction is associated with the effects of an actual, possible or completely imaginary scientific development on individuals and societies, and it presents futuristic concepts, unimaginable developments and nonhumans such as aliens, vampires, zombies and monsters. All these fantastic elements can also be interpreted as symbols that mirror inner dynamism in societies when viewed from a different perspective. Considering monstrosity as a symbol that stands for the Other in societies, Shelley's notorious modern monster with his hideous appearance and Winterson's posthuman monsters, projected through the concept of disembodiment, such as artificial intelligence and full brain emulation, can be scrutinised in the context of the fear of the Other existing society at that very moment, rather than approaching them as anxieties arising from mere technological developments. In addition to the highlighted monsters that emerge in the novels, the individuals who are marginalised, alienated and monsterised can also be deciphered, over the issues of gender, race, ethnicity, gender identity and disembodiment. It is emphasised in the study that one of the main factors that fuel all kinds of othering within society is the traditional rhetoric based on binary thinking that hinders diversity and polyphony. Accordingly, these two novels illustrate that while the Others of the nineteenth and the twenty-first centuries differ to some extent, the ostracisation of the victims and the suppression of female voice, diversity, nonconformity and hybridity remain unchanged. In this regard, this comparative study that focuses on Shelley's Frankenstein and Winterson's Fran-kiss-stein through the lens of Cohen's monster theory argues that monsters created by society are significant in reading people's fears, desires, prejudices and limits, regardless of the era, as Others in societies have always been labelled as the monster upon any transgression of cultural boundaries imposed on them.