Bilgi mahremiyeti farkındalığı ve kişisel bilgi yönetimi aktiviteleri: Türkiye'deki Endonezyalı öğrenciler üzerine bir araştırma
Information privacy awareness and personal information management practices: A study of Indonesian students in Türkiye
  1. Tez No: 991039
  2. Yazar: MİNDY SYAİLAH NURTHOYYIBAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Öğrenciler, bilgi ve teknolojinin aktif kullanıcıları olarak, veri sızıntısı, siber tehditler ve mahremiyet ihlalleri gibi sorunlarla karşı karşıya kalma açısından oldukça hassas bir grubu temsil etmektedir. Bu durum genç araştırmacılar olarak rol üstlenen lisansüstü öğrenciler için daha da önemlidir. Çünkü kişisel, akademik ve araştırma ile ilgili verilerle sürekli etkileşim içindedirler ve bu verilerin doğru şekilde yönetilmesi ve korunması gerekmektedir. Araştırmada, eğitim alanındaki işbirliği engellerini ve öğrencilerin Bilgi Mahremiyeti Farkındalığı (BMF) ile Kişisel Bilgi Yönetimi (KBY) konusundaki adaptasyon zorluklarını anlamaya odaklanılmakta, özellikle kültürel farklılıklar ve artan dijital tehditler bağlamında, BMF ile KBY arasındaki ilişkinin önemi vurgulanmaktadır. Bilgi koruma, yönetim ve mahremiyet becerilerinin geliştirilmesi her zamankinden daha kritik hale gelmektedir. Araştırmanın amaçları arasında; öğrencilerin BMF bileşenleri ve KBY aktivitelerine ilişkin düzey ve algılarını incelemek, iki değişken arasındaki ilişkiyi analiz etmek, Türkiye'de bulunma süresine göre farkılılıkları değerlendirmek ve BMF ile KBY aktivitelerini etkileyen faktörleri belirlemek yer almaktadır. Araştırma, açıklayıcı sıralı karma yöntem yaklaşımı ile yürütülmüştür. Bu kapsamda Korkmaz vd. (2021) ve Kocak (2021) tarafından geliştirilen ölçekler kullanılarak, Endonezyalı öğrencilerin BMF ve KBY düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS programı ile nicel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmelerden sağlanan nitel veriler, Nvivo 12 programı ile tematik kodlama yöntemi kullanılarak derinlemesine incelenmiştir. Araştırma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. ilk aşamada Türkiye'de öğrenim gören 136 lisansüstü öğrenciye uygulanan anket betimleme yönteme dayalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu öğrenciler içinden en yüksek ve en düşük puana göre seçilen 20'si ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler nitel yöntemlere göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin dijital gizlilik, güvenlik ve iletişim konularında belirli bir farkındalığa sahip olsalar da, bilgi düzeylerinin sınırlı olması nedeniyle bu BMF'yi uygulamaya yeterince yansıtamadıklarını göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin KBY konusunda temel bir anlayışa sahip olmalarına karşın, saklama–silme kararları, düzenleme, arama–erişim, şifreleme, erişim kontrolü ve güvenli yedekleme gibi uygulamalarda geliştirilmesi gereken önemli konuları olduğu ortaya çıkmıştır. Bu alanlarda temel öğeleri tez kapsamında ortaya konulmuş olan yapılandırılmış programların uygulanması ile BMF ve KBY'nin daha etkili uygulanmasını sağlanabileceği, öğrencilerin akademik ve profesyonel başarılarının artabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Students, as active users of information and technology, represent a highly vulnerable group in terms of facing issues such as data breaches, cyber threats, and privacy violations. This situation is even more significant for graduate students who take on the role of young researchers, as they are in constant interaction with personal, academic, and research-related data, and these data needs to be properly managed and protected. The study focuses on understanding barriers to collaboration in the field of education and the adaptation challenges students face regarding IPA and PIM. In particular, the importance of the relationship between IPA and PIM is emphasized within the context of cultural differences and increasing digital threats. Developing skills related to information protection, management, and privacy has become more critical than ever. The aims of the study include examining students' levels and perceptions regarding the components of IPA and PIM activities, analyzing the relationship between the two variables, evaluating differences based on the length of stay in Türkiye, and identifying the factors affecting IPA and PIM activities. The study was conducted using an explanatory sequential mixed-methods approach. Within this scope, the scales developed by Korkmaz et al. (2021) and Kocak (2021) were used to measure the IPA and PIM levels of Indonesian students. The data obtained were quantitatively analyzed using the SPSS software. In addition, qualitative data obtained from semi-structured interviews were examined in depth using thematic coding with the NVivo 12 software. The research was carried out in two stages. In the first stage, questionnaire data collected from 136 graduate students studying in Türkiye were evaluated using descriptive methods. In addition, semi-structured interviews were conducted with 20 students selected from among them based on the highest and lowest scores, and the obtained data were evaluated using qualitative methods. The results showed that although students have a certain level of awareness regarding digital privacy, security, and communication, they are unable to adequately reflect this IPA in practice due to their limited level of knowledge. Furthermore, although students have a basic understanding of PIM, it was revealed that there are significant issues requiring improvement in practices such as storage–deletion decisions, organization, search–access, encryption, access control, and secure backup. It was demonstrated that the implementation of structured programs, whose core elements were presented within the scope of the thesis, would enable more effective application of IPA and PIM and increase students' academic and professional success.