İrritabl bağırsak sendromunda zihin kuramı işlevleri somatizasyon, yaşam kalitesi, hastalık şiddeti ve tedavi uyumu arasındaki ilişki
THEORY OF MIND FUNCTIONS IN IRRITABLE BOWL SYNDROME AND RELATIONSHIP BETWEEN SOMATIZATION, QUALITY OF LIFE, DISEASE SEVERITY AND TREATMENT ADHERENCE
- Tez No: 991110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YILDIZ, ÖĞR. GÖR. ÖMER YANARTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Gastroenteroloji, Psychiatry, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İrritabl bağırsak sendromu kronik, defekasyon alışkanlıklarında değişikliklerin mevcut olduğu karın ağrısı ile karakterize bir fonksiyonel gastrointestinal sendromdur. İBS ayrıca fonksiyonel somatik sendrom olarak tanımlanan bir grup hastalığın bir üyesi olarak kabul edilmektedir. Geçmiş çalışmalar FSS'de zihin kuramı bozukluğu olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmamızda irritabl barsak hastalığı tanılı hastaların zihin kuramının sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması ve zihin kuramının depresyon, anksiyete ve somatizasyon, yaşam kalitesi, hastalık şiddeti ve ilaç uyumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçladık. Metot: İBS tanılı 52 hasta ve 52 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Her iki katılımcı grubu anksiyete, depresyon, somatizasyon seviyeleri için sırasıyla öz bildirim niteliğindeki hastane anksiyete depresyon ölçeği (HADS), Hasta sağlık ölçeği-15 (PHQ-15); zihin kuramı için Dokuz Eylül Zihin Kuramı ölçeği (DEZTÖ) ve Gözlerden zihin okuma testi (GZOT) ile değerlendirildi. Ayrıca İBS tanılı katılımcılar yaşam kalitesi, tedavi uyumu ve hastalık şiddeti sırasıyla öz bildirim niteliğindeki irritabl barsak sendromu yaşam kalitesi ölçeği (İBS-YKÖ), morisky uyum ölçeği (MMAS-4), irritabl barsak sendromu şiddet ölçeği (İBS-SSS) ile değerlendirildi. Bulgular: İBS tanılı hastaların kontrol grubuna göre GZOT ve DEZTÖ skorlarının daha düşük olduğu HADS-A, HADS-D ve PHQ-15 skorlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görüldü. GZOT ile HADS-A, HADS-D, PHQ-15, MMAS-4 arasında anlamlı negatif yönlü zayıf bir ilişki DEZTÖ ile HADS-A ve HADS-D skorları arasında anlamlı negatif yönlü zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Artmış GZOT ve DETZÖ skorları İBS olgularında yaşam kalitesinde yükselme ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular diğer FSS hastalıklarına benzer şekilde İBS'li hastalarda kontrol grubuna kıyasla zihin kuramında bozulma olduğunu göstermektedir. Ayrıca zihin kuramı ile depresyon, anksiyete, somatizasyon ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Ancak FSS'da zihin kuramının etkisi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Irritable bowel syndrome IBS is a chronic functional gastrointestinal syndrome characterized by abdominal pain with changes in defecation habits. IBS is also known as a member of a group of diseases defined as functional somatic syndromes(FSS). Past studies have revealed that FSS is associated with deficit in theory of mind. In our study, we aimed to compare the theory of mind of patients with irritable bowel disease with healthy controls and to evaluate the relationship of theory of mind with depression, anxiety, somatization, quality of life, disease severity and treatment adherence. Method: 52 patients diagnosed with IBS and 52 healthy control groups were included in the study Both groups of participants were evaluated with the hospital anxiety-depression scale (HADS) for anxiety and depression, PHQ-15(Patient Health Questionnaire-15) for somatization, and DEZTÖ (Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği) and RMET (Reading the Mind in the Eyes) for theory of mind. In addition, participants with IBS were evaluated with IBS-QOL (The Irritable Bowel Syndrome Quality of Life Questionnaire) for quality of life, IBS-SSS (IBS severity scoring system) for disease severity, and MMAS-4(Morisky Medication-Taking Adherence Scale) for treatment adherence. Result: It was observed that IBS patients had lower RMET and DEZTÖ scores compared to the control group, and HADS-A, HADS-D and PHQ-15 scores were higher than the control group. There was a weak significant negative correlation between RMET and HADS-A, HADS-D, PHQ-15 and MMAS-4, also between DEZTÖ and HADS-A, HADS-D. The increase in the GZOT and DETZÖ scores was found to be associated with an increase in the quality of life in IBS cases. Conclusion: The findings of our study show that similar to other FSS diseases, patients with IBS have impaired theory of mind. It also provides important information about the relationship between theory of mind and depression, anxiety, somatization and quality of life. However, more studies are needed to understand the effect of theory of mind in FSS.