Faz değiştiren malzeme/metal kompozitlerin termal karakterizasyonu
Thermal characterization of phase change material/metal composites
  1. Tez No: 991122
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, enerji sistemlerinde yaygın olarak kullanılan parafin esaslı faz değiştiren malzemelerin (FDM) düşük termal iletkenliklerinden kaynaklanan sınırlamaların giderilmesi amacıyla, metal köpükler ve grafen nanoplatelet (GNP) katkıları ile elde edilen kompozitlerin termal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Rubitherm RT42 tipi parafin, farklı gözenek yoğunluklarına sahip açık hücreli alüminyum köpükler ve GNP katkıları kullanılarak üç farklı yapı hazırlanmış; (i) parafin–metal köpük, (ii) parafin–GNP ve (iii) parafin–metal köpük–GNP kompozitleri üretilmiş ve termal performansları deneysel olarak incelenmiştir. Diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve kontrollü ergitme deneyleriyle elde edilen sonuçlar, metal köpüklerin ısı iletim yolları oluşturarak ergime süresini kısalttığını ve sıcaklık dağılımını homojenleştirdiğini; gözenek yoğunluğu ve porozite değerlerinin ise sıcaklık farkları üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermiştir. Öte yandan GNP katkısının, düşük oranlarda dahi, parafinin termal iletkenliğini 2–5 kat artırdığı; ancak buna karşılık gizli ısı değerlerinde sınırlı azalmaya yol açtığı belirlenmiştir. Kompozitlerin farklı ısı girdilerinde (3 W ve 5 W) test edilmesiyle, özellikle GNP ve metal köpüğün birlikte kullanıldığı yapılarla daha kararlı sıcaklık profilleri elde edilmiş ve faz değişim süresinin kısaldığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak, metal köpük ve GNP katkılarının pozitif etkileri sayesinde parafin esaslı FDM'lerin termal performanslarının önemli ölçüde iyileştirilebileceği, bu kompozitlerin elektronik soğutma, batarya termal yönetimi ve güneş enerjisi destekli ısı depolama sistemleri gibi yüksek verim gerektiren uygulamalarda güçlü bir alternatif oluşturduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this doctoral study, the thermal characterization of composites developed to overcome the limitations arising from the low thermal conductivity of paraffin-based phase change materials (PCMs), widely used in energy systems, was carried out through the integration of metal foams and graphene nanoplatelets (GNPs). Using Rubitherm RT42 paraffin, open-cell aluminum foams with different pore densities, and GNP additives, three distinct composite structures were prepared: (i) paraffin–metal foam, (ii) paraffin–GNP, and (iii) paraffin–metal foam–GNP. These composites were produced and experimentally analyzed in terms of their thermal performance. Differential scanning calorimetry (DSC and controlled melting experiments revealed that metal foams form effective thermal conduction pathways, thereby shortening the melting duration and homogenizing the temperature distribution, while pore density and porosity values play a decisive role in temperature gradients. Furthermore, it was observed that the addition of GNPs, even at low concentrations, enhanced the thermal conductivity of paraffin by 2–5 times, though accompanied by a limited reduction in latent heat values. Testing under different heat inputs (3 W and 5 W) demonstrated that composites combining both GNPs and metal foams exhibited more stable temperature profiles and shortened phase change durations. Consequently, the positive effects of GNP and metal foam additives were shown to significantly improve the thermal performance of paraffin-based PCMs, making these composites a strong alternative for high-efficiency applications such as electronic cooling, battery thermal management, and solar energy-supported thermal storage systems.