The Islamic bloc in Palestinian universities: Student resistance, mobilization, and political opportunity structures
Filistin üniversitelerinde İslami blok: Öğrenci direnişi, seferberlik ve siyasal fırsat yapıları
  1. Tez No: 991205
  2. Yazar: DALAL BAJES SALEM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALEV ERKİLET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Filistin öğrenci hareketinin direnişe yönelik dönüşümünün analizine katkıda bulunmayı amaçlıyorum. Bu bağlamda, İslami Blok (IB) üzerine odaklanarak şu soruya yanıt arıyorum: Filistin öğrenci hareketinin sosyo-politik aktörlerle (üniversite yönetimleri, Filistinli gruplar, Filistin yönetimi ve İsrail makamları) olan ilişkisi; hareketin direnişe yönelik dönüşümünü, destekçilerini harekete geçirme yetisini ve kolektif eylemleri yönlendirme kapasitesini nasıl etkilemektedir? Ana araştırma sorusuna yanıt bulabilmek için nitel araştırma metodolojisini kullanarak, örgütün kuruluşundan 2021 yılına kadar olan birincil kaynakları ve verileri toplanıp analiz edilmiştir. Ayrıca, sözlü tarih yöntemine dayanarak yapılandırılmamış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve Harré & Langenhove'nin Konumlandırma Teorisi çerçevesinde analiz edilmiştir. Bu çalışma, IB'nin resmî olarak kurulduğu 1980 yılı ile Seif el-Kuds Savaşı'nın gerçekleştiği 2021 yılı arasındaki dönemi ele almaktadır. Söz konusu savaş, Filistin silahlı direnişinde yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Toplumsal hareketler yaklaşımlarından faydalanarak, bu sosyal hareketin şekillenme sürecindeki değişimlerini analiz etmeyi amaçlıyorum. Tarihi dönüm noktalarıyla toplumsal mobilizasyonun kaynakları arasındaki ilişkiyi anlamanın önemli olduğunu akılda tutarak, Filistin topraklarındaki öğrenci hareketinin süreklilik ve değişim faktörlerini açıklamak için şu dönemlere ışık tutuyorum: Birinci İntifada, Oslo anlaşmaları, Filistin'in bölünmesi ve Gazze savaşları.
Özet (Çeviri)
In this research, I aim to contribute to the analysis of the Palestinian student movement's transformation towards resistance, concentrating on the Islamic Bloc (IB), by answering the question: How does the relationship of the Palestinian student movement with the socio-political players (Universities administrative, Palestinian factions, Palestinian Authorities, and Israeli Authorities) affect the student movement's transformations towards resistance and its ability to mobilize adherents and lead collective actions? To answer the main research question, qualitative research methods are employed to collect and analyze primary sources and data from the organization's establishment through 2021. Unstructured interviews are conducted to collect important data, relying on the oral history methodology. These interviews are analyzed by using the positioning theory as explained by Harré and Langenhove. This study considers the period between 1980, the year in which the IB was officially established, and 2021 when the battle of Seif Al-Quds took place which established a new era of the Palestinian armed resistance. Driven by social movement theory, I intend to provide a view of the shifts in framing process for such a social movement. Keeping in mind that it is important to understand the relationship between the sources of social mobilization at key historic turning points, I shed the lights on the following periods: the first Intifada, the Oslo agreements, the Palestinian division, and the wars on Gaza, to explain the factors of continuity and change of the student movement in Palestinian territories.