Farklı düzeyde kalsiyum içeren diyetlerle beslenen broylerlerde mikrobiyal fitaz ve D3 vitamininin performans ve mineral düzeylerine etkileri
The Effects of microbial phytase and vitamin D3 on the performance and mineral levels of broilers feeding ratios containing various Ca levels
  1. Tez No: 99132
  2. Yazar: DİDEM HİLKAT AKSAKAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANAY BİLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
7. ÖZET Bu araştumada değişik Ca:tP oranları, mikrobiyal fitaz ve D3 vitamini ilavesine bağlı olarak broylerlerde performans ve mineral madde düzeyleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada hayvan materyali olarak cinsiyet ayrımı yapılmamış İSA 220 ırkı 600 adet günlük civciv kullanılmıştır. Araştırma deneklerinin 480 adeti; her biri 80 adet civcivden oluşan 6 gruba ayrılarak yer kafeslerinde, 120 adedi ise herbiri 20'şer civcivden oluşan 6 gruba ayrılarak metabolik kafeslerde barmdırılmışlardır. Çalışma 42 gün sürdürülmüştür. Araştırma boyunca Ca:tP oranı 1:1 olan 1. grup (Ca:tP oram 1:1), 2. grup (Ca:tP oranı 1:1+D3), 3. grup (Ca:tP oram 1:1+D3 + Fitaz) ve Ca:tP ora nı 2:1 olan 4. grup (Ca:tP oranı 2:1), 5. grup (Ca:tP oranı 2:1+D3), 6. grup (Ca:tP ora nı 2: 1 + D3 + Fitaz) olan temelde 2 farklı Ca düzeyi içeren rasyonlar hazırlanmıştır. Bu rasyonlarda D3 vitamini düzeyi 5 ng/kg, fitaz enzimi ise 600 IU/kg dır. Civcivler araştırma başında ve haftada birkez olmak üzere tek tek tartılmışlardır. Yem tüketimleri haftalık olarak saptanmıştır. 21. ve 42. günlerde her gruptan 5 er adet hayvan alınarak kesilmiş sol tibiaları ayrılarak ham kül, Ca, P, Mn, Cu, Zn düzeyleri tespit edilmiştir. Kesilen hayvanların dışkıları da 21. ve 42. günlerde toplanarak aynı analizler dışkı içinde yapılmıştır. Bu analizlerden Ca kolorimetrik, P spektrofotomet- rik, Cu, Mn, Zn ise Atomik absorbsiyon spektrofotometre kullanılarak ölçümler ya pılmıştır. Araştırma sonunda, broylerlerin ortalama canlı ağırlıkları yer kafesleri ve meta bolik kafeslerde sırasıyla, 1. grup: 2002. 93g, 1954.33g; 2. grup: 2061.08g, 2004.29g; 3. grup: 2190.69g, 2194.67g, 4. grup: 1775.19g, 1757.39g; 5. grup: 1726.05g, 1737.92g; 6. grup: 1953.89g, 1861.43g olarak saptanmıştır. Araştırma boyunca Ca:tP oranlarının denemeyi etkilediği, Ca:tP oranı 1:1 olan grupların canlı ağırlık kazançlarının Ca:tP oranı 2:1 olan gruplardan daha iyi olduğu, -118-Ca:P oranı yükseldiğinde canlı ağırlık artışının düştüğü ancak fitaz enzimi ilavesinin bunu iyileştirdiği gözlemlenmiştir (p < 0.05). Aynı şekilde rasyona ilave edilen fitaz enziminin de yem tüketimini ve yemden yararlanmayı arttırdığı saptanmıştır. Tibia analizleri sonucunda da rasyona ilave edilen fitaz enziminin P tutulumunu arttırdığı ve dışkı ile atılımını azalttığı gözlemlenmiştir. Oysa ki ham kül, Ca, Zn değerleri açı sından istatistiki bir fark gözlemlenmemiştir. Araştırmamız da tibia külündeki Cu, 3. hafta'da düşük Ca'lu, D3 vitamini ilaveli ve düşük Ca'lu D3 vitamini ve fitaz enzimi ilaveli gruplar diğer gruplardan yüksek bulunmuştur. Yine 6. hafta'da hem Mn hem de Cu düzeyleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli derecede yüksek bulun muştur (p < 0.05). Dışkı analizleri sonucunda 3. ve 6. haftada Ca, P, Mn, Zn değerle ri açısından farklılıkları istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Cu değerleri arasın da da önemlilik saptanamamıştır. Mineral madde sindirilebilirliği açısından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p < 0.05). Bu araştırmanın sonuçlarına göre broyler yetiştiriciliğinde kullanılan Ca:tP oran larının rasyonu etkilediği kullanılan fitaz enziminin broylerlerin performansım arttır dığı fosfor düzeyini olumlu yönde geliştirdiği gözlemlenmiştir. -119-
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The effects of microbial phytase and vitamin D3 on the performance and mineral matter levels of broilers feeding ratios containing various Ca levels. The aim this study was to investigate the effect of various Ca :tP ratios due to addition of microbial phytase and vitamin D3 on the performance and mineral matter levels of broilers. In the study 600 daily ISA broilers which sexual discrimination has not been made were used as the animal material. 480 of research samples were separated into 6 groups that contained 80 broilers each and housed in ground cages. The remained 120 research samples were separated into 6 groups contained 20 broilers each and housed in metabolic cages. The study was carried out for 42 days. Throughout the study, rations that contained 2 different (1:1 and 2:1 ) Ca levels on the basis were prepared such that 1st group (Ca: tP ratio is 1:1 ), 2nd group (Ca : tP ratio is 1:1 +D3) and 3rd group ( Ca: tP ratio is 1:1+D3 + Phytase) where Ca: tP ratio is mainly 1:1 and furthermore 4th group (Ca : tP ratio is 2:1), 5th group (Ca: tP ratio is 2:1+D3) and 6th group (Ca : tP ratio is 2:1 + D3 + Phytase) where Ca : tP ratio is 2:1. In these rations, D3 and phytase levels are 5 ng/kg and 600 IU/kg respectively. At the beginning of the study broilers were weighed individually as once a week.The feed consumption was also determined weekly. On the 21st and 42nd days, 5 animals taken from each group were cut and their left tibias removed and raw ash, Ca, P, Mn, Cu, and Zn levels were determined. The feces of cut animals were also collected on the 21st and 42nd days and similar analysis were done on these feces samples. In these analysis, Ca was calculated as colorimetric and P was as spectrofotometric and Cu, Mn, Zn were calculated by atomic absorption spectrophotometer. At the and of study, the average live weights of broilers in ground and metabolic cages are observed as : 1. group: 2002.93g, 1954.33 g; 2.group:2061.08 g, -120-2004.29 g; 3.group 2190.69 g 2194.67g; 4.group: 1775.19g, 1757.39 g; 5. group: 1726.05 g, 1737.92 g; 6. group: 1953.89g, 1861.43g Throughout the study, it was observed that Ca: tP ratios have affected the trial, the live weight gain of the groups that have Ca: tP ratio as 1:1 was better than the groups that have Ca: tP ratio as 2:1, and when Ca : tP ratio was increased live weight gain decreased where as addition of phytase enzyme made this better (p < 0.05). In the same way, the addition of phytase enzyme to the ration has increased the feed consumption and the feed conversion. Furthermore, according to the tibia analysis the phytase enzyme that was added to the ration was found to increase P take up and decrease the feces take out. On the other hand, no statistical difference was observed in terms of raw ash, Ca, and Zn values. In this study, Cu in tibia ash was found to be higher in groups in the 3rd week with low Ca plus D3, and low Ca plus D3 and pyhtase enzyme than the other groups. Also, in the 6th week the difference in levels both in Mn and Cu were found to be high in terms of statistical significance (p < 0.05). According to the results of the feces analysis, the differences in Ca, P, Mn and Zn values in 3rd and 6th weeks were found to be statistically significant. The differences in Cu values were not statistically significant The differences in terms of mineral matter digestibility among the groups were statistically significant (p < 0.05) According to the results of this study, it was observed that Ca : tP ratios used in broiler raising affect the ration, and phytase enzyme increase the performance of broilers and develop the phosphor level. 121