Farklı seviyelerde enerji içeren rasyonlara emülgatör ilavesinin bıldırcınlarda büyüme performansı, iç organ ağırlıkları ve kemik özelliklerine etkisi
Effect of emulsifier addition to diets containing different levels of energy on growth performance, internal organ weights and bone properties in quails
  1. Tez No: 991348
  2. Yazar: MEHMET KEMAL ÇİÇEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma farklı enerji seviyelerine sahip büyüyen bıldırcın rasyonlarına emülgatör ilavesinin performans, iç organ ağırlıkları ve kemik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 300 adet günlük yaşta Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) civcivi kullanılmıştır. Muamele rasyonları bıldırcın civcivlerinin besin madde ihtiyaçlarına göre formüle edilmiştir (NRC, 1994). Çalışmada, 3 farklı metabolik enerji seviyesi (2900 kkal/kg, 2850 kkal/kg ve 2800 kkal/kg) ve 2 farklı emülgatör seviyesinden (0 ve 500 mg/kg) oluşan 6 farklı muamele rasyonu hazırlanmıştır. Deneme her birinde 10 civciv bulunan 5 tekerrürlü 6 muamele grubu ile batarya tipi kafeslerde 30 alt grupta tesadüf parselleri deneme faktöriyel deneme planına göre (3x2) yürütülmüştür. Deneme 35 gün sürmüş ve deneme boyunca yem ve su civcivlere ad libitum olarak verilmiştir. Büyüyen bıldırcınlarda farklı seviyelerde enerji içeren rasyonlara emülgatör ilavesinin deneme sonu canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimine etkisi istatistiki olarak önemli olmamıştır (P>0.05). Yem değerlendirme katsayısı ise rasyon enerji seviyesinden etkilenmez iken (P>0.05), emülgatör ilavesi ile önemli seviyede düşüş göstermiştir (P<0.05). Büyüyen bıldırcınlarda farklı seviyelerde enerji içeren rasyonlara emülgatör ilavesinin karkas randımanı ve nispi iç organ ağırlıkları ile abdominal yağ oranına, tibia ağırlığı, tibia uzunluğu, tibia çapı ve tibia kırılma direncine etkisi istatistiki olarak önemsiz olmuştur (P>0.05). Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, büyüyen bıldırcınların 2800 ME kcal/kg içeren bir rasyonla emülgatör ilavesine gerek kalmadan beslenebileceği, ancak rasyona 500 mg/kg seviyesinde emülgatör ilavesinin yem değerlendirmeye olumlu katkı sunacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of emulsifier supplementation on the performance, internal organ weights, and bone characteristics of growing quail diets with different energy levels. Thirty-hundred-day-old Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) chicks were used in the experiment. The treatment diets were formulated according to the nutrient requirements of quail chicks (NRC, 1994). Six different treatment diets were prepared, consisting of three different metabolizable energy levels (2900 kcal/kg, 2850 kcal/kg, and 2800 kcal/kg) and two emulsifier levels (0 and 500 g/ton). The experiment was conducted in battery-type cages with six treatment groups of 10 chicks each with five replicates, with 30 subgroups in randomized plots using a factorial design (3x2). The experiment lasted 35 days, and feed and water were provided ad libitum to the chicks throughout the experiment. The effect of emulsifier addition to diets containing different energy levels on body weight, body weight gain, and feed intake in growing quails was not statistically significant (P>0.05). While the feed conversion ratio was not affected by diet energy levels (P>0.05), it showed a significant decrease with emulsifier addition (P<0.05). The effect of emulsifier addition to diets containing different energy levels on carcass yield and relative internal organ weights, abdominal fat percentage, tibia weight, tibia length, tibia diameter, and tibia breaking strength in growing quails was statistically insignificant (P>0.05). The results of the study, it was concluded that a 2800 ME kcal/kg diet could be fed to growing quails without the need for emulsifier addition, but that adding 500 mg/kg of emulsifier to the diet would positively impact feed efficiency.