Mide malign ve benign patolojilerini ayırmada inflamasyon belirteçler, bilgisayarlı tomografi ve pozitron emisyon bilgisayarlı tomografinin tanısal rolü
The diagnostic role of inflammation markers, computed tomography, and positron emission computed tomography in differentiating malignant and benign gastric pathologies
  1. Tez No: 991392
  2. Yazar: HABİP TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RONİ ATALAY, DR. NAZLI PELİN KIRKAYAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Abdominal BT'de mide duvar kalınlaşması saptanan hastalarda; BT duvar kalınlığı, PET-BT SUVmax ve periferik kan sistemik inflamasyon indekslerinin (NLR, MLR, PLR, SII, AISI) benign–malign ayrımındaki tanısal değerini değerlendirmek ve bu parametrelerle klinikte uygulanabilir bir risk skoru geliştirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada 2019–2024 yılları arasında hastaneye başvuran ve abdominal BT raporlarında mideyle ilişkili anahtar ifadeler bulunan olgular tarandı; dahil edilme/dışlama kriterlerini karşılayan 838 hasta analize alındı. Hastalar histopatolojik sonuca göre benign ve malign olarak sınıflandırıldı. Demografik/klinik veriler, BT'de mide duvar kalınlığı, mevcutsa PET-BT SUVmax, laboratuvar parametreleri ve inflamasyon indeksleri kaydedildi; ROC analizi ile kesim noktaları belirlendi, çok değişkenli lojistik regresyon modelleri oluşturuldu ve ROC kesim noktalarını aşan parametrelere 1 puan verilerek 0–6 arası“kombine skor”geliştirildi. Bulgular: Toplam 838 hastanın 516'sı (%61,6) benign, 322'si (%38,4) malign gruptaydı. Malign grupta yaş daha yüksek (63,0'a karşı 53,0 yıl) ve kadın cinsiyet oranı daha düşüktü (malign %37,6; benign %53,1) (her ikisi için p<0,001). Semptom süresi malign grupta belirgin daha kısaydı (3,0'a karşı 12,0 ay; p<0,001). Görüntülemede BT duvar kalınlığı malign grupta anlamlı derecede daha fazlaydı (ortanca 20,0 mm'ye karşı 9,0 mm; p<0,001). PET-BT'de SUVmax da malign grupta daha yüksekti (7,23'e karşı 4,96; p=0,001). Laboratuvar değerlendirmesinde malign grupta albümin, hemoglobin ve lenfosit daha düşük; CRP, nötrofil, monosit, trombosit ile inflamasyon indeksleri (NLR/MLR/PLR/SII/AISI) daha yüksekti (tamamı p<0,001). ROC analizinde maligniteyi öngörmede en güçlü ayırt edici parametre BT duvar kalınlığıydı: 13,5 mm kesim noktasında EAA 0,943 (duyarlılık %86,6; özgüllük %93,0). SUVmax için 6,41 kesim noktasında EAA 0,700 olup özgüllük yüksekti (%96,0). İnflamasyon indekslerinin ROC performansları orta-iyi düzeydeydi (EAA 0,730-0,770, tümü p<0,001). BT duvar kalınlığı ile inflamatuvar indekslerden oluşturulan 0–6 puanlık kombine skorun ROC analizinde kesim noktası 2,5 olup EAA 0,855 (duyarlılık %72,4; özgüllük %81,8) bulundu. Çok değişkenli regresyon analizinde inflamasyon indeksleri sürekli değişken olarak ele alındığında bağımsız ilişki zayıflarken; kombine skor her bir birim artış için malignite ile bağımsız ilişkili bulundu (OR 1,183; %95 GA 1,002–1,398; p=0,048). İndeksler ROC kesim noktalarına göre kategorik modele alındığında NLR yüksekliği (OR 2,49) ve MLR yüksekliği (OR 2,04) bağımsız ilişki gösterdi. Ayrıca BT duvar kalınlığı yaş ile pozitif, semptom süresi ile negatif ve SUVmax ile pozitif korelasyon gösterdi (p<0,001). Sonuç: Bu çalışma, mide duvar kalınlaşması saptanan hastalarda malignite riskinin noninvaziv biçimde öngörülmesinde BT duvar kalınlığının temel belirleyici olduğunu; periferik kan inflamasyon indekslerinin ise tek başına değil, BT bulgusuyla birlikte“kombine skor”yaklaşımı içinde kullanıldığında klinik karar vermeyi güçlendiren bir ek değer sağlayabildiğini göstermiştir. Çalışmamız geniş bir kohortta BT + inflamasyon indekslerinden oluşan, 0–6 puan aralığında uygulanabilir bir kombine skor ile endoskopi öncesi risk tabakalandırmasının sayısallaştırılması ile literatüre özgün katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with gastric wall thickening detected on abdominal CT, we aimed to evaluate the diagnostic value of CT wall thickness, PET/CT SUVmax, and peripheral blood systemic inflammation indices (NLR, MLR, PLR, SII, AISI) in differentiating benign versus malignant disease, and to develop a clinically applicable risk score using these parameters. Materials and Methods: In this retrospective study, cases presenting to the hospital between 2019 and 2024 were screened by identifying abdominal CT reports containing stomach-related key phrases; 838 patients meeting inclusion/exclusion criteria were included in the analysis. Patients were classified as benign or malignant according to histopathological results. Demographic/clinical data, CT-measured gastric wall thickness, PET/CT SUVmax when available, laboratory parameters, and inflammation indices were recorded. Cut-off values were determined by ROC analysis, multivariable logistic regression models were built, and a 0–6“combined score”was developed by assigning 1 point to each parameter exceeding its ROC cut-off. Results: Among 838 patients, 516 (61.6%) were in the benign group and 322 (38.4%) were in the malignant group. The malignant group was older (63.0 vs 53.0 years) and had a lower proportion of females (malignant 37.6% vs benign 53.1%) (both p<0.001). Symptom duration was significantly shorter in the malignant group (3.0 vs 12.0 months; p<0.001). On imaging, CT wall thickness was significantly greater in the malignant group (median 20.0 mm vs 9.0 mm; p<0.001). On PET/CT, SUVmax was also higher in the malignant group (7.23 vs 4.96; p=0.001). Laboratory evaluation showed lower albumin, hemoglobin, and lymphocyte counts in the malignant group, while CRP, neutrophils, monocytes, platelets, and inflammation indices (NLR/MLR/PLR/SII/AISI) were higher (all p<0.001). In ROC analysis, the strongest discriminator for predicting malignancy was CT wall thickness: at a 13.5 mm cut-off, AUC was 0.943 (sensitivity 86.6%; specificity 93.0%). For SUVmax, the AUC was 0.700 at a 6.41 cut-off, with high specificity (96.0%). The ROC performances of the inflammation indices were moderate-to-good (AUC 0.730–0.770, all p<0.001). In ROC analysis of the 0–6 combined score constructed from CT wall thickness and inflammatory indicies, the cut-off was 2.5 with an AUC of 0.855 (sensitivity 72.4%; specificity 81.8). In multivariable regression analysis, when inflammation indices were handled as continuous variables, their independent associations weakened; however, the combined score remained independently associated with malignancy for each 1-point increase (OR 1.183; 95% CI 1.002–1.398; p=0.048). When indices were entered into the model as categorical variables based on ROC cut-offs, elevated NLR (OR 2.49) and elevated MLR (OR 2.04) showed independent associations. Additionally, CT wall thickness correlated positively with age, negatively with symptom duration, and positively with SUVmax (p<0.001). Conclusion: This study demonstrates that, in patients with gastric wall thickening, CT wall thickness is the primary determinant for noninvasive prediction of malignancy risk. Peripheral blood inflammation indices may provide added value not as standalone markers, but when incorporated alongside CT findings within a“combined score”approach that strengthens clinical decision-making. By quantifying pre-endoscopy risk stratification using a practical 0–6 combined score derived from CT + inflammation indices in a large cohort, our study provides an original contribution to the literature.