Seyahat motivasyonu ve destinasyon imajının ilk ve tekrar ziyaretçilerin seyahat niyetlerine etkisi: Antalya örneği
The effect of travel motivation and destination image on travel intentions of first and repeat visitors: The Antalya example
- Tez No: 991448
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Antalya destinasyonunu ziyaret eden yabancı ziyaretçilere odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, ziyaretçilerin Antalya destinasyonuna yönelik ziyaret niyetlerini araştırmak ve onları Antalya'ya seyahat etmeye iten (motivasyon) ve çeken (imaj) boyutlar arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma, Antalya bölgesinde yapılmıştır. Destinasyondaki 18 yaşından büyük ziyaretçiler, çalışma için potansiyel katılımcılar olarak yer almaktadır. Katılımcılardan kolayda örnekleme tekniği uygulanarak veriler toplanmıştır. Antalya bölgesindeki ziyaretçilerden toplanan 803 geçerli anket verisi analizde yer almıştır. Araştırma modelinin test edilmesi için varyans tabanlı bir Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) tekniği olan Kısmi En Küçük Kareler (KEKK) yöntemi tercih edilmiştir. Seyahat motivasyonu boyutlarının destinasyon imajı boyutları ve seyahat niyeti ile doğrudan ve dolaylı etkileri ile ilk ve tekrar ziyaretçiler kapsamında farklılıklar tespit edilmiştir. Seyahat motivasyonlarından etkileşim arayışı boyutunun destinasyon imajının bütün alt boyutları ve seyahat niyeti üzerindeki etkisi ilk ve tekrar ziyaret kapsamında farklılık göstermektedir ve bu kapsamda oluşturulan hipotezlerin tamamı kabul edilmiştir. Aracılık rolü kapsamında oluşturulan hipotezlerden tamamına yakını ya tam aracılık ya da kısmi aracılık sağlaması üzerine kabul edilmiştir. Karar vericiler ve politika yapıcılar, ilk ve tekrar ziyaretçilere yönelik turizm paketleri, ürünleri ve programları oluşturmalıdır. Ziyareti etkileyen motivasyon ve imaj boyutlarının anlaşılması, destinasyonun rekabet avantajı kaynağı olarak turistlerin seyahat niyetlerini karşılamak için doğal ve kültürel benzersizliğine dayalı olarak turizm destinasyonunun geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on foreign visitors who visit the Antalya destination. The study aims to investigate visitors' intentions to Antalya and to examine the relationships between the dimensions that push (motivate) and pull (image) them to travel to Antalya. The study was conducted in the Antalya region. Visitors over the age of 18 in that destination were included as potential participants in this study. Data was collected from participants using a convenience sampling technique. Data from 803 valid surveys collected from visitors in the Antalya region were included in the analysis. Partial Least Squares (LES), a variance-based Structural Equation Modeling (SEM) technique, was preferred to test the research model. The direct and indirect effects of travel motivation dimensions on destination image dimensions and travel intention, as well as differences between first-time and repeat visitors, were identified. The impact of the interaction-seeking dimension of travel motivations on all sub-dimensions of destination image and travel intentions varies across first and repeat visits, and all hypotheses formulated within this scope were accepted. Nearly all of the hypotheses formulated within the mediating role were accepted based on their full or partial mediation. Decision-makers and policy-makers should create tourism packages, products, and programs targeted at first-time and repeat visitors. Understanding the motivation and image dimensions that influence visiting will help develop the tourism destination based on its natural and cultural uniqueness to meet the tourist's travel intentions as a source of competitive advantage for the destination.