Uluslararası örgütlerde istihbarat iş birliği örnekleri ve“Echelon”olayı
Examples of intelligence cooperation in international organizations and the“Echelon”affair
- Tez No: 991679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, uluslararası istihbarat iş birliklerinin doğasında var olan denetim ve hesap verebilirlik sorunlarını sistematik bir biçimde analiz etmeyi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Avrupa Birliği (AB) istihbarat iş birliği özelinde ortaya çıkan Echelon olayı, problemin kökenlerini ve dinamiklerini tespit etmek amacıyla bir vaka incelemesi olarak ele alınmıştır. Echelon olayı uluslararası örgütlerde yetki devri ve kontrol problemlerini incelemek amacıyla sıklıkla kullanılan asil-vekil teorisinin kapsamında incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, NATO, AB ve Five Eyes gibi farklı istihbarat iş birliği modelleri karşılaştırmalı olarak incelenerek, uluslararası istihbarat ortaklıklarının genel yapısı ve işleyişi ortaya konulmuştur. Yürütülen bu vaka analizi aracılığıyla, uluslararası istihbarat iş birliğinin gözetimi ve denetimi literatürüne özgün bir teorik katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically analyze the inherent oversight and accountability problems in international intelligence cooperation and to present solution proposals for these issues. In line with this aim, the Echelon affair, which emerged within the context of European Union (EU) intelligence cooperation, has been addressed as a case study to identify the origins and dynamics of the problem. The Echelon affair has been examined within the scope of principal-agent theory, which is frequently used to analyze the problems of delegation of authority and control in international organizations. Furthermore, the study comparatively examines different intelligence cooperation models such as NATO, the EU, and the Five Eyes, thereby presenting the general structure and functioning of international intelligence partnerships. Through this case analysis, the study aims to make an original theoretical contribution to the literature on the oversight and control of international intelligence cooperation.