Cebirsel ifadeler konusunun teknoloji destekli öğretiminin 6.sınıf öğrencilerinin matematik başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of technology-supported instruction of algebraic expressions on the mathematics achievement and attitudes of 6th grade students
  1. Tez No: 991685
  2. Yazar: BÜŞRA NİMET BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, cebirsel ifadeler konusunun teknoloji destekli öğretiminin 6.sınıf öğrencilerinin matematik başarısına ve tutumuna etkisini incelemektir. Araştırmacı tarafından EBA, Phet, Canva, MyHeritage, Copilot, Mathigon ve Plickers aracılığıyla teknolojik ders içerikleri üretilmiştir. Çalışmada ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama 2024-2025 eğitim öğretim yılında, Çankırı'da, MEB'e bağlı bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Mevcut olan iki şube, rastgele deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. 6-B olan deney grubundaki 20 öğrenciyle ve 6-A olan kontrol grubundaki 18 öğrenciyle, 20 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubu, teknoloji destekli içeriklerle öğrenim görürken kontrol grubu, ders kitabına bağlı mevcut öğrenimine devam etmiştir. Veriler toplanırken araştırmacı tarafından geliştirilen“Cebirsel İfadeler Başarı Testi (CİBT)”ve izinleri alınarak kullanılan“Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ)”nden faydalanılmıştır. İki test de ön-son test olarak öğrencilere uygulanmıştır ve SPSS-25 ile analiz edilmiştir. CİBT'in güvenirlik ve madde ayırt ediciliği için 166 öğrenciyle pilot uygulama yapılmış, geçerlilik için ise 12 uzman görüşü alınmış ve test son haline ulaşmıştır. Ön–testlere yapılan t-testleri sonucunda akademik başarı ile matematiğe yönelik tutum açısından gruplar denktir. Son-testler gruplar arası incelendiğinde, akademik başarı açısından deney grubunun lehine anlamlı bir fark görülmüştür. Grup içine bakıldığında ise deney grubunun ön-son başarı testinde anlamlı bir farklılık oluşurken kontrol grubunda oluşmamıştır. Matematiğe yönelik tutumda ise gruplar arasında deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Grup içi analizlerinde ise deney ve kontrol gruplarının ön- son tutum ölçeklerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Fakat deney grubunun puan ortalamalarında artış olmuştur. Bu sebeple istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmasa da deney grubunun tutumunun olumlu etkilendiği sonucuna ulaşılabilmiştir. Tüm bulgular değerlendirildiğinde, teknoloji destekli cebirsel ifadeler konusunun 6.sınıf öğrencilerinde akademik başarıyı arttırdığı ve matematiğe yönelik tutumlarını olumlu etkilediği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of technology-supported instruction of algebraic expressions on the mathematics achievement and attitude of 6th grade students. Technological course content was developed by the researcher using EBA, Phet, Canva, MyHeritage, Copilot, Mathigon, and Plickers. A quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was employed in the study. The implementation was carried out during the 2024-2025 academic year at a middle school affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in Çankırı, Turkey. The two existing classes were randomly assigned as the experimental and control groups. The study involved the experimental group (6-B) with 20 students and the control group (6-A) with 18 students, spanning 20 class hours. While the experimental group received instruction with technology-supported content, the control group continued with their conventional textbook-based learning.The data collection utilized the“Algebraic Expressions Achievement Test (CİBT)”developed by the researcher and the“Mathematics Attitude Scale (MTÖ)”used after obtaining necessary permissions. Both tests were administered to the students as pre-tests and post-tests and analyzed using SPSS-25. A pilot study was conducted with 166 students to establish the reliability and item discrimination of the CİBT, and 12 expert opinions were sought for its validity before the final version was prepared. The t-test results on the pre-tests indicated that the groups were equivalent in terms of academic achievement and attitude towards mathematics.When post-test results were examined across groups, a significant difference was observed in academic achievement in favor of the experimental group. Looking within the groups, a significant difference emerged in the pre-test and post-test achievement scores of the experimental group, while no such difference was found in the control group. Regarding attitude towards mathematics, a significant difference was found between the groups, again in favor of the experimental group. However, intra-group analyses of the pre-test and post-test attitude scores for both the experimental and control groups showed no statistically significant difference. Nevertheless, since the mean scores of the experimental group increased, it was concluded that the attitude of the experimental group was positively affected, even though the difference was not statistically significant. Evaluating all findings, the study demonstrated that technology-supported instruction of algebraic expressions increased the academic achievement and positively affected the attitude towards mathematics of 6th grade students.