Hazret-i Ali Cenkleri'nde niteleme sıfatlarının işlevleri
The functions of attributive adjectives in Hazret-i Ali Battles
  1. Tez No: 991696
  2. Yazar: DİLEK ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumu çeşitli açılardan bilinçlendirmek için ortaya konulan Hazret-i Ali Cenkleri, Hazret-i Ali etrafında gelişen olayların ele alındığı sözlü kültürde ortaya çıkıp daha sonra yazıya aktarılarak günümüze kadar varlığını devam ettiren gazavatname türünde bir eserdir. Hem mensur hem de manzum olarak ortaya konulan cenknamelerde din ile kahramanlık temaları oldukça geniş bir yer tutar. Bu çalışmada Eski Anadolu Türkçesi metinlerinden olan Prof. Dr. Necati Demir ve Yard. Doç. Dr. Mehmet Dursun Erdem tarafından çevirisi yapılan Hazret-i Ali Cenkleri'nde ilk yedi bölümde yer alan niteleme sıfatları bağlamdan yola çıkılarak işlev bakımından tespit edilip incelenmiştir. Dil bilgisi çalışmalarına katkı sağlamak maksadıyla ortaya konulan çalışma; giriş, sıfat ve inceleme başlıklarından oluşmaktadır. Çalışmaya konu olan eser mensur Hazret-i Ali Cenkleri'nden meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The Battles of Hazrat Ali, composed to raise public awareness from various perspectives, is a work of the gazavatname genre that emerged in oral tradition narrating the events surrounding Hazrat Ali and was later transcribed into writing, thus preserving its existence to the present day. In this jangnama, presented in both prose and verse, the themes of religion and heroism occupy a significant place. In this study, within The Battles of Hazrat Ali translated by Prof. Dr. Necati Demir and Assist. Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem from Old Anatolian Turkish texts the qualifying adjectives found in the first seven sections are identified and analyzed functionally based on their contextual use. Prepared with the aim of contributing to linguistic studies, the research is structured under three main headings: introduction, adjectives, and analysis. The work under examination consists of the prose version of The Battles of Hazrat Ali.