SOSYAL GÜVENLİK AÇIKLARI VESOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNİN TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ
SOCIAL SECURITY DEFICIENCIENCIES ANDTHE EFFECTS OF THE SECURITY SYSTEM ON THE TURKISH ECONOMY
- Tez No: 991743
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bir ülkenin uyguladığı sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği o ülke insanlarının huzuru ile doğru orantılıdır. Sistem ne kadar iyi işlerse insanlar da o kadar geleceğe umutla bakar. Ayrıca bir devletin sosyal devlet olma derecesi sosyal güvenlik sisteminin düzgün işlemesi ile alakalıdır. Sosyal bir devlet olan Türkiye de sosyal güvenlik sistemini en iyi şekilde işletmeye çalışmaktadır. Dünyada sosyal güvenlik sistemleri günün koşul ve ihtiyaçlarına göre sürekli olarak değişime uğrayan dinamik sistemlerdir. Türk sosyal güvenlik sisteminde de kendine özgü olarak reformlar gerçekleştirilmiştir. Sistemdeki aksaklıkları gidermeye yönelik değişik reformları da uygulamaya koymuştur. Ancak günümüzde yeni reformlar uygulanmaya başlansa da sistemin gelir-gider dengesi problemi yani“açık”problemi vardır. Gelir-gider dengesi arasındaki makas aralandıkça sistem daha problemli hale gelmektedir. Sistemin düzgün işlemesi, yapılan reformlardan istenen sonuçların alınması yine sistemin bir parçası olan ülke insanlarının sosyal güvenlik sistemini benimsemesine ve içselleştirmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The sustainabilitiy of securitysystem implemented by a country is directly proportional to the peace of the people of that country. The better the system works, the more hopeful people look to the the future. İn addition,the degree tomwhich a state is related to the proper functioning of the social security system.