Persistent decoys
Kalıcı sahte hedefler
  1. Tez No: 991821
  2. Yazar: ENVER BİLDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HYO-SANG SHİN, PROF. DR. GÖKHAN İNALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cranfıeld Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde en yeni radar teknolojileriyle donatılmış yüksek manevra kabiliyetine sahip füze sistemleri, gemi platformlarının güvenliğini tehdit etmektedir. Sinyal karıştırma yükü taşıyan tek bir hava aracı (yani bir aldatıcı), hedef geminin korunmasını tek başına garanti edemeyebilir. Bu tezde gerçekleştirilen çalışma, deniz ortamında düşük hızla hareket eden bir geminin füze tehditlerine karşı savunulmasını amaçlayan tasarlanmış bir senaryonun uygulanmasıdır. Sinyal karıştırma yüküyle donatılmış bir quadcopterin aldatıcı olarak kullanılması planlanmış; gelen tek bir füze tehdidine karşı tekli aldatıcı ve çoklu (sürü) aldatıcı senaryoları MATLAB/Simulink ortamında simüle edilmiştir. Çoklu aldatıcı durumunda aldatıcıların müşterek hareket edebilmesi için uçuş formasyonuna ihtiyaç duyulmakta olup, bu amaçla bir lider–izleyen (leader–follower) stratejisi uygulanmış; bir aldatıcı lider, diğerleri ise izleyen görevini üstlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays high manoeuvring missile systems with the latest radar technology endanger the safety of ship platforms. A single air vehicle equipped with signal jamming payloads; that means decoy, may not be able to guarantee the protection of the target ship. The work done in this thesis is to perform an envisioned scenario to defend a ship moving at low speed in the marine environment from missile threats. A quadcopter provided with a signal-jamming payload was planned to be utilized as a decoy. Single decoy and multiple (swarm) decoys against the incoming single missile threat are simulated in the MATLAB Simulink environment. In the case of multiple decoys, flight formation is needed for decoys to move cooperatively. For this purpose, a leader-follower strategy is employed, one decoy is a leader, and the rest are followers.