Türk dünyasında toplumsal kalkınmada kadının rolü (1945-1960)
The role of women in social development in the Turkic world (1945–1960)
- Tez No: 991845
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET KEMAL YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 1945-1960 yılları arasında Türk dünyasında kadının toplumsal kalkınmadaki yerini ve bu süreçte geçirdiği dönüşümleri ideolojik, tarihsel ve sosyolojik bağlamda ele almaktadır. Özellikle ekim devrimi sonrası Sovyet etkisi altındaki Türk topluluklarında hayata geçirilen sosyal politikaların kadın kimliği üzerindeki etkileri bu araştırmanın ana hatlarını oluşturmaktadır. Araştırmada kadının iş gücü, eğitimi, emeği, kültürel ve kamusal yaşam alanlarındaki etkinliği incelenmiş ve toplum yapısına nasıl yansıdığını sorgulamıştır. Tez 1945-1960 süreci sadece devletin yürüttüğü politikalar üzerinden değil aynı zamanda kadınların bu değişme verdikleri tepkilerin de analizini yapmıştır. Kadın istihdamındaki artış, kültürel anlamda dönüşüm, siyasi katılım düzeyleri, eğitim reformları gibi birçok unsurlar üzerinden kadınların modernleşme sürecindeki etkinliğini değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of women in the process of social development across the Turkic world between 1945 and 1960, focusing on the ideological, historical, and sociological transformations they experienced. In particular, it examines the impact of social policies implemented under Soviet influence following the October Revolution on female identity in Turkic societies. The research analyzes women's participation in the labor force, education, and cultural and public life, questioning how these dynamics influenced the broader social structure. Rather than limiting the analysis to state-led policies, the thesis also investigates women's responses to these changes during the 1945–1960 period. Key aspects such as increasing female employment, cultural shifts, political participation, and educational reforms are considered to assess the role of women in the modernization process.