Farklı yaşam kalitesine sahip bireylerin baş boyun lenf düğümlerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of head and neck lymph nodes in individuals with different quality of life
  1. Tez No: 992103
  2. Yazar: SAFİYE PELİN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN YAŞA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Lenf düğümleri, bağışıklık sisteminin ikincil lenfoid organları arasında yer alan, oval şekilli yapılardır. Bu yapılar lenfatik drenajda ve bağışıklık yanıtında rol oynamakta olup enfeksiyon, inflamasyon, malignite gibi çeşitli nedenlerle değişikliğe uğrayabilir. Yaşam kalitesi, bireyin fiziksel sağlığı, psikolojik durumu, sosyal ilişkileri ve çevresiyle etkileşimini içeren çok boyutlu bir kavramdır. Literatürdeki çalışmalar, yaşam kalitesinin bu boyutları ile inflamatuar süreçler arasında ilişki bulunduğunu göstermektedir. Ancak bu araştırmaların büyük çoğunluğu biyokimyasal düzeydedir, lenf düğümlerini değerlendiren çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmada farklı yaşam tarzına sahip bireylerin baş boyun lenf düğümlerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 20-30 yaş aralığında sağlıklı ve gönüllü katılımcılarla yürütüldü. Dahil edilme kriterleri sağlayan katılımcılara yaşam kalitesi anketi uygulandı ve baş boyun bölgesi lenf düğümleri ultrasonografi ile değerlendirildi. Saptanan lenf düğümlerinin sayısı, lokalizasyonu, boyutları, kanlanması ve sertliği kaydedildi. Belirtilen parametrelerin yaşam kalitesi ile olan ilişkisi değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 140 hasta dahil edildi. Katılımcıların %58.6'sı kadın (n=82), %41.4'ü erkektir (n=58) ve hastaların yaş ortalaması 22.13±1.47 yıldır. Çalışmada toplam 847 lenf düğümü saptandı. Bu çalışmanın bulgularına göre katılımcıların ağrı, günlük aktivitelerini sürdürme kapasitesi, dikkatini toplama becerisi ve hareketliliğine ilişkin algıları ile baş boyun lenf düğümü morfometrik ve elastografik özellikleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Sonuçlar: Sonuç olarak, elde edilen bulgular yaşam kalitesinin lenf düğümleri üzerinde belirli değişikliklere yol açabileceğini göstermektedir; ancak bu ilişkinin daha net ortaya konabilmesi için daha geniş örneklem gruplarında yürütülecek farklı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lymph nodes are oval-shaped structures that serve as secondary lymphoid organs of the immune system, playing key roles in lymphatic drainage and immune response. They can undergo structural and functional alterations due to various conditions such as infection, inflammation, or malignancy. Quality of life is a multidimensional concept encompassing an individual's physical health, psychological well-being, social relationships, and interactions with the surrounding environment. Previous studies have reported associations between different dimensions of quality of life and inflammatory processes. However, most of these investigations have focused on biochemical parameters, while studies evaluating lymph nodes remain limited. This study aimed to assess the head and neck lymph nodes of individuals with different quality of life using ultrasonography. Material and Method: The study included healthy volunteers aged 20–30 years. Participants meeting the inclusion criteria completed a quality of life questionnaire, and their head and neck lymph nodes were evaluated via ultrasonography. The number, localization, size, vascularity, and stiffness of the detected lymph nodes were recorded. The relationship between these parameters and quality of life scores was analyzed statistically, with a significance level set at p < 0.05. Results: A total of 140 participants were included in the study, comprising 82 females (58.6%) and 58 males (41.4%), with a mean age of 22.13 ± 1.47 years. In total, 847 lymph nodes were identified. According to the findings, significant relationships were observed between participants' perceptions of pain, ability to maintain daily activities and attention with the morphometric and elastographic characteristics of the head and neck lymph nodes. Conclusion: These findings suggest that quality of life may influence certain characteristics of lymph nodes. Nevertheless, further research with larger sample sizes is needed to better elucidate the nature and clinical relevance of this relationship.