Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde (IKBY) Türkçe eğitimi ve Türkmen okulları
Turkish language education and Turkmen schools in the Kurdistan Regional Government of Iraq: A critical examination
- Tez No: 992159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içerisinde yürütülen Türkçe eğitimi ve Türkmen okullarının mevcut durumu kapsamlı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türkçenin IKBY'deki eğitim sistemi içindeki konumunu belirlemek, Türkmen toplumunun kimlik ve kültürel aktarım sürecinde oynadığı rolü ortaya koymak ve bu alandaki sorunlara ışık tutmaktır. Araştırmada öncelikle IKBY'nin eğitim sistemi, dil politikaları ve çok dilli yapısı genel hatlarıyla değerlendirilmiş; ardından Türkçe eğitiminin bölgedeki tarihsel gelişimi, mevcut müfredat, öğretmen profili ve öğrenci kazanımları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Türkmen okulları, dil kursları, üniversiteler ve Erbil Maarif Okulunda uygulanan programların içerikleri; ders kitaplarının niteliği, öğretim yöntemleri ile öğrencilerin karşılaştıkları güçlükler analiz edilmiştir. Bunun yanında Türkçe eğitiminin toplumsal kimlik, kültürel süreklilik, eğitim hakları ve dil politikaları bağlamındaki önemi tartışılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular IKBY'de Türkçe eğitiminin kurumsallaşması önünde çeşitli idari, politik ve pedagojik engeller bulunduğunu ancak Türkmen toplumunun Türkçeye bağlılığının bu sürecin en önemli itici gücü olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, Türkçe eğitiminin geliştirilmesi ve Türkmen okullarının geleceğe daha güçlü şekilde taşınabilmesi için müfredat iyileştirmeleri, öğretmen yetiştirme politikaları ve eğitim haklarını koruyucu düzenlemelere ihtiyaç olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the current situation of Turkish language education and Turkmen schools within the borders of the Kurdistan Regional Government of Iraq (KRG) has been comprehensively examined. The main aim of the study is to determine the position of Turkish in the educational system of the KRG, to reveal its role in the identity and cultural transmission process of the Turkmen community, and to shed light on the problems in this field. In the research, first, the education system, language policies, and multilingual structure of the KRG were evaluated in general terms; then the historical development of Turkish education in the region, the current curriculum, teacher profile, and student achievements were examined in detail. The content of the programs implemented in Turkmen schools, the quality of textbooks, teaching methods, and the difficulties faced by students were analyzed. In addition, the significance of Turkish education in terms of social identity, cultural continuity, minority rights, and language policies was discussed. The findings of the study show that there are various administrative, political, and pedagogical obstacles to the institutionalization of Turkish education in the KRG, but that the Turkmen community's attachment to Turkish constitutes the most important driving force of this process. As a result, it has been revealed that curriculum improvements, teacher training policies, and regulations to protect minority rights are needed in order to strengthen Turkish education and carry Turkmen schools more effectively into the future.