Kamu personelinin yapay zekaya yönelik tutumları ve bilişim etiği arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between public personnel's attitudes towards artificial intelligence and information ethics
  1. Tez No: 992253
  2. Yazar: ALPEREN PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zekâya yönelik genel tutumun bilişim etiğine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kamu çalışanları üzerinde uygulanan olan bu araştırma, yapay zekanın bilişim etiğine olan potansiyel etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Çalışmanın ana amacı, yapay zekaya ilişkin genel tutum ile bilişim etiği arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırma nicel yöntem ile yapılmıştır. Veri toplama tekniği olarak ise anket yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar arasında kamu kurumlarında çalışan profesyoneller yer almıştır ve bu kişilere yapay zekaya yönelik tutum ve bilişim etiği ölçeği uygulanmıştır. Anketler, yapay zekaya karşı genel tutumu ve bilişim etiğini değerlendiren sorular içermekte ve katılımcıların bu konulardaki görüşlerini belirlemeye yönelik olmuştur. Veri analizi aşamasında, elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş ve yapay zekaya yönelik genel tutum ile bilişim etiği arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Çalışma, özellikle son yıllarda yaygınlaşan yapay zekanın bilişim etiğine etkisi konusundaki literatüre önemli bir katkı sağlamak amacıyla değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma, yapay zekaya yönelik genel tutum ile bilişim etiği arasındaki ilişkileri anlamak ve özellikle kamu kurumlarında bu etkileşimi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiş bir bilimsel çalışmanın temel unsurlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of general attitudes towards artificial intelligence on information ethics. Conducted on public employees, this research seeks to understand the potential effects of artificial intelligence on information ethics. The main objective of the study is to determine whether there is a significant relationship between general attitudes towards artificial intelligence and information ethics. The research was conducted using a quantitative method. A survey method was used as the data collection technique. Participants included professionals working in public institutions, and they were administered an artificial intelligence attitude and information ethics scale. The surveys included questions evaluating general attitudes towards artificial intelligence and information ethics and aimed to determine participants' views on these issues. In the data analysis phase, the obtained data were evaluated using statistical methods, and the relationships between general attitudes towards artificial intelligence and information ethics were revealed. The study was evaluated and discussed to make a significant contribution to the literature on the impact of artificial intelligence on information ethics, which has become widespread in recent years. In conclusion, this research includes the basic elements of a scientific study conducted to understand the relationships between general attitudes towards artificial intelligence and information ethics and to evaluate this interaction, especially in public institutions.