Kur'ân'da mâ-i mevsûle'nin anlam alanı
The meaning of mâ-i mevsûle in the Qur'an
- Tez No: 992293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED SELMAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Klasik nahiv ve tefsir türü eserlerde mâ'nın (مَا), genellikle âlim-gayr-ı âlim tasnifiyle bağlantılı olarak tanımlandığı anlaşılmaktadır. Bunun dışında, mâ'yı kendisinde bulunan ibhâm (kapalılık) manasından hareketle tanımlayan başka bir yaklaşım daha vardır ki diğeri gibi yaygınlaşmamıştır. Ancak mâ'nın, Kur'ân-ı Kerîm bağlamıyla incelenmesi neticesinde, yaygın olmayan yaklaşımın pratiğe daha uygun olduğu söylenebilir. Bu yaklaşımların ortak özelliği, mâ'yı bir şekilde men (مَنْ) edatıyla irtibatlandırmaktır. Genellikle“mâ”,“men”edatının, anlam açısından tersi olarak konumlandırılır. Kur'ân'da, mâ'nın tüm kullanımları incelendiğinde hem âlim hem de gayr-ı âlim varlıklar için kullanılmasına rağmen, tam mükellef varlıklara delâlet etmediği söylenebilir. Mâ'nın, bu genel kullanımından hareketle, yeni bir yorum elde edilmektedir. Buna göre mâ-i mevsûle; ya mükellef olmayan ya da nâkıs mükellef olan varlıklar için kullanılmaktadır. Mâ-i mevsûle'nin, tam mükellef varlıklara delalet ettiğine dair örnekler ise yeterince açık olmayıp, yoruma müsaittir. Dolayısıyla mâ-i mevsûle için Kur'ân'daki kullanımına uygun iki yaklaşımın olduğunu söylemek mümkündür. Birincisi; eserlerde kısmi olarak değinilen mâ'nın ibhâm anlamında olmasıdır ki mâ, her varlığı ifade edebildiği gibi âlim varlıklar için kullanıldığında niçin men edatına tercih edildiği de anlaşılmaktadır. İkincisi ise Kur'ân'daki misallerden hareketle mâ'nın, ya mükellef olmayan ya da kısmen mükellef olan varlıkları ifade etmesidir.
Özet (Çeviri)
In classical grammar and exegesis works, it is understood that mâ' (مَا) is generally defined in connection with the classification of scholar and non-scholar. Beyond this, there is another approach that defines mâ' based on the meaning of ibhâm (ambiguity) inherent in it, which has not become as widespread as the other. However, when examining mâ in the context of the Qur'an, it can be said that the less common approach is more practical. The common feature of these approaches is that they connect mâ in some way with the preposition men (مَنْ). Generally,“mâ”is positioned as the opposite of the preposition“men”in terms of meaning. When examining all uses of mâ in the Qur'an, it can be said that although it is used for both knowledgeable and unknowledgeable beings, it does not refer to fully accountable beings. Based on this general usage of mâ, a new interpretation is derived. According to this, mâ-i mevsûle is used for beings who are either not accountable or are incompletely accountable. Examples of mâ-i mevsûle referring to fully accountable beings are not sufficiently clear and are open to interpretation. Therefore, it is possible to say that there are two approaches to the use of mâ in the Qur'an that are consistent with its usage. The first is that the mâ mentioned partially in the works has the meaning of ibhâm, which can refer to any entity, and when used for knowledgeable entities, it is understandable why it is preferred over the preposition men. The second is that, based on examples in the Qur'an,“mâ”refers to entities that are either not obligated or partially obligated.