In vitro fertilizasyon ve spontan ikiz gebeliklerin maternal ve fetal sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 992370
  2. Yazar: SENAY BALAM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada in vitro fertilizasyon (IVF) yöntemi ile elde edilen ikiz gebelikler ile spontan oluşan ikiz gebeliklerin maternal ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma retrospektif olarak planlanmış olup, 2015–2024 yılları arasında kliniğimizde takip edilen toplam 220 ikiz gebelik olgusu değerlendirildi. Olgular IVF grubunda 100 ve spontan gebelik grubunda 120 olmak üzere iki gruba ayrıldı. Maternal yaş, gebelik haftası, doğum ağırlığı, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, YYBÜ yatış oranları, gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gestasyonel hipertansiyon, anemi, oligohidroamniyoz, polihidroamniyoz, erken membran rüptürü (EMR), intrauterin exitus (İUEX) ve fetal anomali varlığı karşılaştırıldı. BULGULAR: IVF grubunda ortalama anne yaşı anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Ortalama doğum haftası IVF grubunda daha düşük olup, buna paralel olarak düşük doğum ağırlığı oranı anlamlı derecede fazlaydı. Her iki bebekte de 1. ve 5. dakika APGAR skorları IVF grubunda anlamlı derecede daha düşüktü. YYBÜ'ye yatış oranı IVF grubunda daha yüksekti. Maternal komplikasyonlardan GDM, oligohidroamniyoz ve polihidroamniyoz IVF grubunda anlamlı olarak daha sık görülürken; GHT ve anemi açısından gruplar arasında fark bulunmadı. IUEX oranı, IVF grubunda anlamlı derecede daha fazla saptandı. Fetal anomaliler açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamakla birlikte IVF grubunda vaka sayısı daha yüksekti. SONUÇ: IVF ile elde edilen ikiz gebeliklerde maternal ve neonatal komplikasyonlar, spontan ikiz gebeliklere kıyasla daha yüksek oranda görülmektedir. Bu nedenle IVF ikiz gebeliklerinin antenatal takiplerinde daha sık ve dikkatli izlem yapılması, doğum sonrası dönemde ise YYBÜ ihtiyacının göz önünde bulundurulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study was to compare the maternal and neonatal outcomes of twin pregnancies obtained by in vitro fertilization (IVF) and those occurring spontaneously. MATERİALS AND METHODS: This retrospective study included a total of 220 twin pregnancy cases followed in our clinic between 2015 and 2024. The cases were divided into two groups: 100 in the IVF group and 120 in the spontaneous pregnancy group. Maternal age, gestational age, birth weight, 1st and 5th minute APGAR scores, NICU admission rates, gestational diabetes mellitus (GDM), gestational hypertension, anemia, oligohydramnios, polyhydramnios, preterm premature rupture of membranes (PPROM), intrauterine fetal demise (IUFD), and presence of congenital anomalies were compared. RESULTS: The mean maternal age was significantly higher in the IVF group. The mean gestational age was lower in the IVF group, and accordingly, the rate of low birth weight was significantly higher. The 1st and 5th minute APGAR scores of both twins were significantly lower in the IVF group. NICU admission rate was higher in the IVF group. Among maternal complications, GDM, oligohydramnios, and polyhydramnios were significantly more common in the IVF group, while no difference was found between the groups in terms of hypertension and anemia. Intrauterine fetal demise was significantly more frequent in the IVF group. Regarding congenital anomalies, although the difference was not statistically significant, the number of cases was higher in the IVF group. CONCLUSİON: Maternal and neonatal complications are observed at a higher rate in twin pregnancies conceived by IVF compared to spontaneous twin pregnancies. Therefore, closer and more careful follow-up during the antenatal period and consideration of NICU requirements in the postnatal period are important in IVF twin pregnancies.