İmam Malik sonrası Muvatta nüshaları ve nüsha isnadları
Manuscripts of the Muwaṭṭaʾ after Imām Mālik and their transmission chains
- Tez No: 992411
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAHA İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
“İmam Malik Sonrası Muvatta Nüshaları ve Nüsha İsnatları”adlı çalışmada Mâlikî mezhebinin imamı, büyük müctehid ve muhaddis olan Mâlik b. Enes'in (v. 179/795) sahih rivayetleri derlediği ilk hadis kaynaklarından olan Muvatta kitabının nüshaları ele alınmıştır. Muvatta kitabı geçmişten günümüze kadar türlü çalışmalara konu olmuştur. Ne var ki kitabın nüshalarında bulunan ihtilaflara ve bu ihtilafların sebeplerine yönelik geçmişten günümüze müstakil ve kapsamlı bir çalışma kaleme alınmamıştır. Bu çalışmada ise temel hatlarıyla bu konu ele alınacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde Muvatta rivayetlerinin nüshaları tespit edilerek nüsha sahipleri kaydedilmiştir. Nüshalar ilgili rivayetlerine göre tertip edilmiştir. Ardından nüshalarda bulunan farklılıkların sebepleri tespit edilerek Muvatta'nın günümüz baskıları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tespit edilen farklılıklar Yahya b. Yahya el-Leysî rivayeti özelinde örneklendirilmiştir. Çalışmanın en sonunda ise tespit edilen nüshalar hoca-talebe ilişkisine göre şemalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Manuscripts of the Muwaṭṭaʾ After Imām Mālik and Their Transmission Chains,”examines the manuscripts of the Muwaṭṭaʾ, one of the earliest ḥadīth compilations in which Mālik b. Anas (d. 179/795). The imam of the Maliki school, a great mujtahid, and a muhaddith collected authentic narrations. The Muwatta has been the subject of various studies from the past to the present. however, no independent and comprehensive study has been written from the past to the present on the differences found in the copies of the book and the reasons for these differences. This thesis aims to address this gap in a structured and focused manner. In the first chapter, the manuscripts of the Muwaṭṭaʾ and their transmitters are identified, and the manuscripts are organized according to the narrations they contain. The study then examines the underlying reasons for the variations found among these manuscripts and analyzes contemporary printed editions of the Muwaṭṭaʾ. In the second chapter, the identified differences are illustrated through examples taken specifically from the transmission of Yaḥyā b. Yaḥyā al-Laythī. Finally, the established manuscripts are schematized according to teacher–student transmission relationships.