Kız ergenlerde beden imajı algısında bilişsel çarpıtmaların rolü
The role of cognitive distortions in adolescent girls' body image perception
  1. Tez No: 992483
  2. Yazar: MANOLYA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kız ergenlerde bilişsel çarpıtmaların beden imajı algısı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Günümüz toplumlarında bireyin benlik algısı, özsaygısı ve sosyal kabul arayışı büyük ölçüde fiziksel görünümle ilişkilidir. Bu nedenle beden imajı, yalnızca dış görünümle ilgili bir kavram değil, aynı zamanda psikolojik iyi oluşun temel bileşenlerinden biridir. Ergenlik dönemi; bedensel, bilişsel ve duygusal değişimlerin yoğun olarak yaşandığı, kimlik gelişiminin belirginleştiği bir evredir. Bu dönemde özellikle kız ergenlerde beden imajı, toplumsal güzellik standartları, medya etkileri ve akran baskısı nedeniyle daha kırılgan hale gelmektedir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde nicel bir desenle yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan 14–18 yaş arası 203 kız ergen oluşturmuştur. Veriler çevrim içi ortamda toplanmış; Beden İmajı Ölçeği ve Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (Düşünce Özellikleri Ölçeği) kullanılmıştır. Veriler, korelasyon, regresyon ve varyans analizi gibi parametrik testlerle analiz edilmiştir.Bulgular, bilişsel çarpıtmalar ile beden imajı arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir (r = .47, p < .001). Ölçeklerin puanlama yönü dikkate alındığında, bilişsel çarpıtma düzeyi arttıkça beden memnuniyetinin azaldığı belirlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda, bilişsel çarpıtmaların beden imajının anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır (R² = .22, p < .001). Sonuç olarak, ergenlerde bilişsel çarpıtmaların beden imajı algısının şekillenmesinde merkezi bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bulgu, ergenlikte olumsuz beden algısının yalnızca fiziksel faktörlerden değil, bilişsel değerlendirmelerden de kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of cognitive distortions on body image perception among adolescent girls. In modern societies, self-concept, self-esteem, and the pursuit of social acceptance have been largely associated with physical appearance. Therefore, body image is not only a concept related to external appearance but also a fundamental component of psychological well-being. Adolescence is a developmental period in which physical, cognitive, and emotional changes occur intensely, and identity development becomes more distinct. During this period, body image becomes more fragile, especially among girls, due to social beauty standards, media influences, and peer pressure. The research was carried out using a quantitative design based on the correlational survey model. The sample consisted of 203 adolescent girls aged between 14 and 18 from different provinces of Türkiye. Data were collected online using the Body Image Scale and the Cognitive Distortions Scale (Thought Characteristics Scale). The data were analyzed using parametric tests such as correlation, regression, and variance analyses. The findings showed a significant positive relationship between cognitive distortions and body image (r = .47, p < .001). Considering the scoring direction of the scales, it was found that as the level of cognitive distortions increased, body satisfaction decreased. Regression analysis revealed that cognitive distortions were a significant predictor of body image perception (R² = .22, p < .001)." As a result, it was observed that cognitive distortions played a central role in shaping body image perceptions among adolescents. This finding indicated that negative body image during adolescence arises not only from physical factors but also from cognitive evaluations.