Dini başa çıkma ile aile huzuru ilişkisinde aile psikolojik sağlamlığının aracı rolü
The mediating role of family resilience in the relationship between religious coping and family tranquility/peace/serenity
- Tez No: 992482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN AKBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bireyler, yaşamları boyunca karşılaştıkları zorluklar ve stresli durumlarla başa çıkmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerden biri, dini ve manevi ögelerin aktif biçimde devreye girdiği“dini başa çıkma”stratejileridir ve bu stratejiler olumlu veya olumsuz biçimde sınıflandırılabilmektedir. Toplumun temel kurumlarından biri olan ailede de benzer şekilde çeşitli güçlükler yaşanmakta; bireyler, aile içi huzuru korumak ve dinginliği sağlamak için farklı başa çıkma mekanizmalarına başvurmaktadır. Bu süreçte, aile üyelerinin inançlarına dayalı dini başa çıkma stratejilerini kullanmaları beklenen bir durum olup, söz konusu stratejilerin hem bireysel hem de aile düzeyinde psikolojik sağlamlık üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Yapılmış olan literatür taramasında aile kurumu dini başa çıkma, aile huzuru ve aile psikolojik sağlamlığı değişkenleri açısından ayrı ayrı el alınmış olmakla birlikte üç değişkeni birlikte inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Buradan hareketle bu araştırmada İzmir ilinde yaşayan evli bireylerin dini başa çıkma yöntemleri ile aile huzuru ilişkisinde aile psikolojik sağlamlığının aracı rolünün ne olduğu araştırılmıştır. Bununla birlikte çalışmada tüm değişkenlerin hem birbirleri ile olan ilişkileri hem de cinsiyet, yaş, eğitim, ikamet yeri, aile yapısı, algılanan ekonomik durum, evlilik yılı, çocuk sahibi olup olmama ve çalışma durumları yönünden incelenmiştir. Analize uygun olan 375 veri SPSS 23.0 ile analiz edilmiş Pearson korelasyon, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA, regresyon analizleri yapılmış, aracılık analizinde PROCESS Makro (Model 4) kullanılmıştır. Yapılan istatiksel analizler sonucunda aile psikolojik sağlamlığının olumlu dini başa çıkma ile aile huzuru ilişkisinde anlamlı bir aracı etkisi bulunmazken, olumsuz dini başa çıkma ile aile huzuru arasındaki ilişkide aile psikolojik sağlamlığının kısmi aracılık etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca dini başa çıkmanın cinsiyet, eğitim durumu, evlilik süresi, ikamet yeri, gelir düzeyi, çalışma durumuna göre; aile huzurunun eğitim, evlilik yılı, çocuk sahibi olup olmama, gelir ve çalışma durumuna göre; aile psikolojik sağlamlığının ise sadece gelir durumuna göre farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals employ various methods to cope with the difficulties and stressful situations they encounter throughout their lives. One of these methods is“religious coping,”in which religious and spiritual elements are actively utilized, and such strategies can be classified as positive or negative. Within the family—one of the fundamental institutions of society—individuals similarly face various challenges and make use of different coping mechanisms to maintain family harmony and a sense of tranquility. In this context, it is expected that family members may rely on their beliefs and employ religious coping strategies, which are known to influence the psychological resilience of both individuals and families. A review of the existing literature shows that the family as an institution has been examined separately in terms of religious coping, family harmony, and family psychological resilience; however, no study has been found that investigates these three variables together. Based on this gap, the present research examines the mediating role of family psychological resilience in the relationship between religious coping methods and family harmony among married individuals living in the province of İzmir. Additionally, the study explores the relationships among all variables and investigates differences based on gender, age, educational level, place of residence, family structure, perceived economic status, years of marriage, parental status, and employment status. The 375 data sets deemed suitable for analysis were analyzed using SPSS 23.0. Pearson correlation analysis, independent samples t-tests, one-way ANOVA, and regression analyses were conducted. Mediation analysis was performed using the PROCESS Macro (Model 4). The statistical analyses revealed that family psychological resilience does not have a significant mediating effect in the relationship between positive religious coping and family harmony, whereas it has a partial mediating effect in the relationship between negative religious coping and family harmony. Furthermore, religious coping differed by gender, educational level, duration of marriage, place of residence, income level, and employment status; family harmony differed by educational level, years of marriage, parental status, income level, and employment status; and family psychological resilience differed only by income level.