Çocuktan çocuğa yaklaşım temelli çevre eğitiminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerin çevreye yönelik bilgi, tutum ve davranışlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of environmental education based on child-to-child approach on primary school 4th grade students' knowledge, attitudes, and behaviors towards the environment
  1. Tez No: 992540
  2. Yazar: MERYEM ESRA ÖZTABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çocuktan Çocuğa Yaklaşım temelli çevre eğitiminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi, tutum ve davranışlarına etkisinin incelenmesidir. İhtiyaç analizi sonrasında hedefler belirlenerek ilkokul 4.sınıf öğrencilere yönelik çevre eğitim programı hazırlanmış, uzman görüşleriyle kapsam geçerliği sağlanmıştır. Araştırmada ön test-son test, kalıcılık testli kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunda, ilkokul dördüncü sınıfa devam eden Deney 1 grubunda 29, Deney 2 grubunda 31, Kontrol grubunda ise 17 öğrenci yer almıştır. Verilerin toplanmasında“Çevremi Nasıl Görüyorum?”Ölçeği alt ölçekleri olan Çevresel Bilgi Ölçeği, Çevresel Davranış Ölçeği ve Çevresel Tutum Ölçeği ile araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Deney 1, Deney 2 ve Kontrol grubuna ön testlerin uygulanmasının ardından Deney 1 grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan üç oturumluk klasik çevre eğitimi, Deney 2 grubuna 13 oturumluk Çocuktan Çocuğa Yaklaşım (ÇÇY) Temelli Çevre Eğitimi Programı (ÇOÇEP) uygulanmıştır. Kontrol grubu ise sınıf öğretmeniyle eğitimlerine devam etmiştir. Eğitim günlerine ait araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Eğitim programı uygulamasının bitiminde tüm gruplara son testler uygulanmıştır. Son testlerden yaklaşık dört hafta sonra tüm gruplara izleme testi uygulanmıştır. Ardından Deney 1 ve Kontrol gruplarıyla birer oturumluk ÇÇY temelli çevre eğitimi uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiş, normallik varsayımlarının sağlanamamış olması, aynı bireylerden üç farklı zamanda ölçüm alınmış olması ve birden fazla özelliğin (zaman ve grup etkileşimi) aynı anda modele dahil edilmesi amaçlandığından GLiM-Mixed kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Deney 1 ve Deney 2 gruplarının kontrol grubuna kıyasla çevreye yönelik bilgilerinin benzer bir seyir izlediği, son testte belirgin bir artışın oluşmadığı belirlenmiştir. Davranış ve tutum boyutlarında ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmada, nicel verilerin sonuçları kontrol grubuna kıyasla deney gruplarının eğitim programı sonrası erişilerinde anlamlı fark olacağına ilişkin hipotezin doğrulanmadığı belirlenmiştir. Fakat araştırmacı günlüğü notları, özellikle ÇÇY temelli uygulamaların öğrencilerin öğrenmeye yönelik motivasyonunu artırdığını, etkinliklere aktif katılım sağladıklarını ve her iki deney grubunun da farklı eğitim yöntemlerinin kullanıldığı çevre eğitiminden olumlu kazanımlar elde ettiğini göstermiştir. Bu doğrultuda çocukların çevreye yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının geliştirilmesi için gelecekte ÇÇY temelli eğitim programı gibi çocukların aktif katılımının sağlandığı ve daha uzun süreli planlanmış programların faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of Child-to-Child Approach-based environmental education on the ecological knowledge, attitudes, and behaviors of 4th-grade primary school students. Following a needs analysis, objectives were determined, and an environmental education program for 4th-grade primary school students was prepared. Content validity was ensured through expert opinions. A quasi-experimental design with a pre-test/post-test and a retention-test control group was used in the research. The study group consisted of 29 students in Experiment 1, 31 in Experiment 2, and 17 in the Control group, all in 4th grade. Data were collected using the Environmental Knowledge Scale, Environmental Behavior Scale, and Environmental Attitude Scale, which are subscales of the“How Do I See My Environment?”Scale, along with a researcher's journal. After administering pre-tests to Experiment 1, Experiment 2, and the Control group, Experiment 1 received a three-session classical environmental education program prepared by the researcher. In contrast, Experiment 2 received a 13-session Child-to-Child Approach-Based Environmental Education Program (CAEEP). The control group continued their education with their classroom teacher. A researcher's journal was kept for the training days. At the end of the training program, final tests were administered to all groups. Approximately four weeks after the final tests, a follow-up test was administered to all groups. Subsequently, one session of environmental education based on the Child-to-Child Approach was conducted with both Experiment 1 and the Control groups. The resulting data were analyzed digitally. Because the normality assumptions were not met and the study required modeling multiple variables simultaneously-specifically, tracking three different measurement periods across groups-the Generalized Linear Mixed Models (GLiM-Mixed) approach was used. The research results showed that Experimental Groups 1 and 2 exhibited similar trends in their environmental knowledge compared to the control group, with no significant increase observed in the final test. No significant differences were found between the groups in terms of behavior and attitude dimensions. The study found that the hypothesis of a significant difference in achievement between the experimental and control groups after the training program was not supported by the quantitative data. However, the researcher's journal notes indicated that child-to child approach-based practices increased students' motivation to learn, encouraged active participation in activities, and that both experimental groups achieved positive gains from environmental education using different teaching methods. Therefore, it has been concluded that to develop children's knowledge, attitudes and behaviors towards the environment, the education programs of active participation of children such as the child-to-child based education program, and longer-term planned education programs will be beneficial in future.