Orta öğretimde Beden Eğitimi ve Spor derslerinin uygulanabilirliği, Çorum ili ve ilçelerindeki farklılıkların değerlendirilmesi
Feasibility of the Physical Education and Sport lesson in the secondary education and evaluation of differences between central Çorum and its districts
  1. Tez No: 99256
  2. Yazar: ADNAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜRSEL AKDENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET ORTA ÖĞRETİMDE BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR DERSLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ, ÇORUM İLİ VE İLÇELERİNDEKİ FARKLILIKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ Adnan ÖZDEMİR, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Şubat 2000 Ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerimizin hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bu öğrencilerimizin, geleceğimizin ümidi, tükenmeyen potansiyeli ve güveni olduğu bilinen bir gerçektir. Oldukça hassas olan bu konuda Beden Eğitimi öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Ortaöğretimde okuyan öğrencilerimizin bilimsel ve zihinsel eğitimlerinin yanında, fiziki eğitimlerinin de gerçekleştirilebilmesi için Beden Eğitimi dersi önemli bir yer tutar. Böylece eğitimin bir bütün olarak amacına ulaşabilmesi mümkün olmaktadır. Ortaöğretimde Beden Eğitimi ve Spor uygulamalarından beklenilen verimin sağlanabilmesi, bu dersin amaç ve ilkelerine uygun bir şekilde işlenmesiyle mümkündür. Ancak ortaöğretimde Beden Eğitimi dersi amaca uygun olarak işlenememektedir. Biz de çalışmamızda bu durumun sebeplerim tespit ederek olumsuz etkenleri belirledik. Çözüm yollan bulmaya çalışarak Beden Eğitimi dersinin uygulanabilirliğini araştırdık Bu doğrultuda Çorum il ve ilçelerinde Beden Eğitimi öğretmenlerinin verimli bir ders işleyebilmeleri ve öğrencilerin bu dersten maksimum seviyede yararlanabilmeleri için bir anket çalışması düzenleyerek değerlendirmelerimizi yaptık. Bu belirlemeyi yaparken Çorum il ve ilçelerindeki Beden Eğitimi öğretmenlerini kapsayan bir anket çalışmasından yararlandık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FEASIBILITY OF THE PHYSICAL EDUCATION AND SPORT LESSON IN THE SECONDARY EDUCATION AND EVALUATION OF DIFFERENCES BETWEEN CENTRAL ÇORUM AND ITS DISTRICTS Adnan ÖZDEMİR, Graduate Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, February 2000 The students who attend the secondary schools in Türkiye play a vital role in our life. It is a fact that these students are very promising for the future generations. The gym teachers should take this fact into the consideration and should be aware of their responsibilities The gym lesson is very crucial in the way that it enables the students to improve their physical capacities as well as developing their mental and scientific capacities extensively. By this way, the education can reach its target more efficiently. In order to achieve the efficiency in the gym lessons, the teachers should follow the goals and lessons can not be performed without its goals and principles. In this survey, we tried to determine the cause and the negative effects of this matter. By trying to find solutions, we researched the efficient applicability of the gym lesson. We assessed the matter by carrying out an extensive questionnaire for the students in order to have an efficient lesson and to get the maximum efficiency from it. When determining this, we tried to take advantage of the gym teachers who have been working in Çorum and its neighboring towns.