İkinci yabancı dil olarak Almanca öğretiminde Almanca öğretmenlerinin karşılaştığı sorunlar
Problems encountered by German language teachers in teaching German as a second foreign language
  1. Tez No: 992656
  2. Yazar: MÜMİNE SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ülkemizde ikinci yabancı dil olarak Almanca öğretimi gerçekleştiren Almanca öğretmenlerinin, öğretim sürecinde karşılaştıkları sorunları tespit ederek, karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan araştırmada, betimsel analiz kullanılmıştır. Çalışmanın deseni ise durum çalışması olarak belirlenmiştir. Araştırmaya, Doğu Anadolu'nun bir ilinde ve farklı ilçelerinde görev yapmakta olan 22 Almanca öğretmeni katılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde“Eğitim programı, Almanca öğretiminde materyaller, öğretim süreci, kalıcılık ve kalite, öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar, öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar ve öğretmenlerin çözüm önerileri”temaları çerçevesinde araştırmanın bulguları oluşturulmuştur. Almanca öğretim programına ilişkin, öğretmenler, çoğunlukla kazanımların yeterli olduğunu ifade etmişlerdir. Almanca öğretiminde kullanılan materyallere ilişkin, kitapların yetersiz olduğu görüşleri ifade edilmiştir. Bu duruma ek olarak materyal yetersizliği ve eksikliği olduğu belirtilmiştir. Okullara gelen Almanca ders kitaplarının hedef düzeye uygun olmadığı görüşleri de yer almıştır. Almanca öğretiminde niteliği artırmak için öğretmenlerin yaptığı uygulamalarda, geleneksel öğretim yöntemlerine ek olarak teknolojiden yararlandıkları ve bunu önerdikleri ifade edilmiştir. Almanca öğretiminde öğretmenler, dersin seçmeli olması, ders saati yetersizliği ve okul idarelerinin dersi seçmemelerine ilişkin sorunlar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Ders saatinin az olması ve dersin seçmeli olmasının, öğretmenlerin norm kadro sorunları yaşaması ile derse karşı öğrenci ve çevre tutumunu olumsuz etkilediği görüşünün ortak görüş olduğu tespit edilmiştir. Hedeflenen kazanımların ya da uygulamaların gerçekleştirilemediği görüşünde bulunanlar, bu duruma gerekçe olarak ders saatinin yetersiz olduğunu vurgulamışlardır. Almanca öğretiminde karşılaşılan sorunlara ilişkin öğretmenlerin çözüm önerilerinde, dersin tekrar zorunlu dersler arasına alınması, ders saatinin artırılması, kitapların güncellenmesi, dil öğrenimine yönelik teşviklerin sunulması hususunda görüşler yer almaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 yılında yapılan değişiklik ile, ikinci yabancı dil öğretimi kademeli olarak zorunlu dersler arasından çıkarılmıştır. Ülkemizde var olan yabancı dil öğrenimi istenilen başarıyı düzeyine ulaşamamışken, araştırmamız neticesinde bu durumun başarısızlığı artırarak, sorun olarak devam edeceği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenler, Almanca dersinin yeniden zorunlu dil dersi olarak öğretim programına eklenmesi ve ders saatinin artırılması gerekliliğini ifade etmişlerdir. İkinci yabancı dil eğitiminde teknolojinin daha aktif yer alması ve yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntem ve metotlara zorunlu olarak dahil edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Dil eğitiminde teknolojik alt yapının oluşturulmasının da Türkiye'de uygulanan ikinci yabancı dil öğretimindeki sorunların çözümüne katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the problems faced by German language teachers in Türkiye who teach German as a second foreign language and to propose solutions to these challenges. A qualitative research method was employed, utilizing descriptive analysis. The study design was a case study. Twenty-two German language teachers working in a province and different districts of Eastern Anatolia participated in the research. Based on the data obtained, the findings of the research were formulated within the framework of the themes: 'curriculum, materials in german teaching, teaching process, retention and quality, problems faced by teachers, problems faced by students, and teachers' solution suggestions'. Regarding the German language curriculum, teachers mostly stated that the learning outcomes were sufficient. Regarding the materials used in German language teaching, opinions were expressed that the textbooks were inadequate. In addition, a lack of materials was noted. It was also stated that the German language textbooks provided to schools were not suitable for the target level. In their practices to improve the quality of German language teaching, teachers stated that they were using and recommending the use of technology in addition to traditional teaching methods. Teachers expressed that they experienced problems related to the elective nature of the course, insufficient class time, and school administrations not choosing the course. It was found that the limited class time and the elective nature of the course negatively affected teacher staffing problems and student and community attitudes towards the course. Those who felt that the targeted learning outcomes or practices were not being achieved emphasized the insufficient class time as the reason. In teachers' suggestions for solutions to the problems encountered in German language teaching, opinions included making the course compulsory again, increasing class time, updating textbooks, and providing incentives for language learning. With the change made by our Ministry of National Education in 2023, second foreign language teaching was gradually removed from the list of compulsory courses. While foreign language learning in our country has not reached the desired level of success, our research has concluded that this situation will continue to be a problem, exacerbating the failure. According to the research results, teachers stated that German should be reinstated as a compulsory language course in the curriculum and that the number of class hours should be increased. It was also noted that technology should play a more active role in second foreign language education and should be mandatorily incorporated into the methods and techniques used in foreign language teaching. It is believed that establishing a technological infrastructure for language education could also contribute to solving the problems in second foreign language teaching implemented in Türkiye.