Kamu kuruluşlarında çalışan devlet memurlarının boş zaman faaliyetlerini değerlendirme alışkanlıkları (TÜGSAŞ Örneği)
The Habitual activities of the civil servants in their spare time
  1. Tez No: 99283
  2. Yazar: ÜMİT YETİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
62 ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye Gübre Sanayi Anonim Şirketi'nde çalışan personelin boş zamanlarında uğraştıkları etkinlikler ve boş zamanı değerlendirme alışkanlıklarının belirlenmesini oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini Türkiye Gübre Sanayi Merkez Teşkilatı' nda görev yapan 413 personel, örneklemi ise random yöntemi ile seçilmiş 253 personel oluşturmaktadır. Çalışmada Türkiye Gübre Sanayi Personeli'nin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik bir anket uygulanmıştır. Anket konu alanı uzmanların görüş ve önerilerini dikkate alınarak hazırlanmış, 50 kişilik bir ön gruba pilot uygulama yapılarak son şekli verilmiştir. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışan personelin kişilik özellikleri, ikinci bölümde ise personelin boş zaman alışkanlıklarını tespite yönelik sorulara yer verilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak tablolaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda deneklerin büyük bir çoğunluğu günde 3-4 saatlik bir boş zamanlarının olduğunu belirtirken, ancak yine deneklerin boş zaman etkinliklerine genellikle haftada birgün katıldıkları, kurumdaki boş zaman etkinliklerine yönelik tesislerin nicelik ve nitelik bakımından yetersiz olduğu ve imkan tanındığında (tesis ve zaman açısından) daha çok boş zaman değerlendirmeye yönelik faaliyetlere katılacakları yolunda görüş bildirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY The objective of this study was to investigate the free time habits and activities of staff working at the Turkish Fertilizer Industry. The main base of the research corresponded 413 staff working at the center of Turkish Fertilizer Industry, whereas examples included 253 staff which were randomly selected. The application of an inquiry was performed in order to determine free time habits of Turkish Fertilizer Industry staff. While preparing the main topics of the inquiry, the opinions and propositions of the experts were taken in to consideration and the last view of the inquiry was given after applying it to a preliminary group including 50 persons. This inguiry had two sections in the first section, questions reflected the personel characteristics of staff, whereas in the the second section, mainly the free time habits of them were concerned in the questions. Data obtained from this inquiry were put in to a table by means of SPSS programme and then evaluated. At the end of this research, it was investigated that the majority of the staff participating the inquiry staded that they have 3-4 hours as free time in a day, however they participated free time activities only one day in a week. This was mainly due to insufficient institutions both in quantity and quantity it was concluded that if enough time and institutions are supplied, they can participate free time activities more frequently.