Bayan hentbolcularda menstruasyonun sürat, kuvvet ve dayanıklılığa etkisi
The Effect of menstruation speed, power and steamine in women handball players
  1. Tez No: 99284
  2. Yazar: UFUK CÜNEYT TONTU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
51 7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, bayan hentbolcularda menstruasyonun sürat, kuvvet ve dayanıklılığa etkisini araştırmaktır. Çalışmada Deplasmanlı 1. Lig Bayan Hentbol Takımlarından Türk Telekom bayan hentbol takımında yer alan 25 bayan sporcuya menstruasyon dönemlerine ilişkin çeşitli soruları içeren bir anket formu uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler sonucunda 28 günde bir adet kanaması geçirdiğini belirten yaş ortalamaları 21.8±2.3 yıl, boy ortalamaları 171.6±6.2 cm. ve vücut ağırlığı ortalamaları 62.3±5.7 kg. olan 16 bayan sporcu çalışmaya istekli olarak katıldı. Çalışma katılan deneklerin sürat değerleri, 30 m. koşu sürati testi, kuvvet değerleri, el pençe kuvveti ölçümü, dikey sıçrama testi, dayanıklılık değerleri cooper testi ile tespit edildi. Deneklere menstrual sikluslarında menstruasyonun 2. günü ile ovulasyon günü olarak belirlenen 14. ve 15. günde sürat, kuvvet ve dayanıklılık testleri uygulandı. Sürat, kuvvet ve dayanıklılık ölçüm sonuçlarının ortalamaları, standart değişim, standart hata, min-max, %'lik farkları tespit edilerek, bağımlı gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait“t testi”ile değerlendirildi. 16 denekten oluşan bayan hentbolcuların menstruasyonun 2.
Özet (Çeviri)
53 8. SUMMARY The aim of this research inquired the effects of mensturation on speed, force and endurance in female handball players. A questionnaire has been prepared for the purpose of ingwring the diffarent problems faced during the menstrual cycle; this was applied 25 T.Telekom female handball players (from 1st league) 16 players who agreed to fill in this questionnaire helped lead to these results: The subjects whose menstrual cycle showed up every 28 days passessed these average figures: age (years) : 21.8±2.3, height (cm): 171.6±6.2, weight (kg): 62.3±5.7. The following tests were applied to the alove subjects: 30 m. sprint, force measurement, feast-force measurement, vertical lounce, endurance measurement and cooper speed force & endurance were tested to subjects in their 2nd day of the cycle and the ovulation day (14th 8115th day of the cycle). The average, the standard variation, the standard error, min-max and the percentage differences which have been determined from the speed, power and stamina measurement results, and these differences apprasse weth“t test”which belongs to the differences between the dependent groups and arithmetic averages.