Peygamberimizin hayatı dersi ders kitaplarının siyer kaynakları açısından incelenmesi
Examination of our Prophet's life lesson books in terms of sirarian resources
- Tez No: 992843
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin hızlandırdığı bazı olgular pek çok bireysel ve toplumsal soruna yol açmıştır. İnsanlık bu sorunlara çözüm arayışına girmiş, bireyin kimlik inşasına yardımcı olan ve toplumu bir arada tutan din, değer ve kültür gibi unsurların dinamiğinden yararlanmak istemiştir. Bu unsurların başında gelen din, görevini icra ederken merkeze liderinin hayatını almıştır. Ülkemizde de çağlar üstü misyonuyla hayatın her yönüyle ilgilenen, Kur'an'ın tabiriyle“üsve-i hasene”olan Peygamberimizin hayatı ders olarak okutulmaktadır. 2012 yılına kadar muhtelif derslerin içinde kendine yer edinen Peygamberimizin hayatı, bu tarihten itibaren müstakil bir ders olarak okutulmaktadır. Bu derste takip edilen kitapların doğru bilgi vermesi için kullandığı kaynaklarla beraber bireysel ve toplumsal bazda verdiği mesajlar, kullandığı üslup ve tutarlılığı önemlidir. Kitapların, temel kaynaklarla beraber çağdaş kaynaklara da yer vermesi anlaşır olmasını kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Some phenomena accelerated by globalization have led to many individual and social problems. Humanity has tried to find solutions to these problems, wanted to benefit from the dynamics of elements, such as religion, values and culture that help the individual to construct their identity and keep society together. Religion, which is one of the most important of these elements, has centered on the life of its leader, while performing its mission. Also in our country, the life of our Prophet, who was the“üsve-i hasene that means best example person”as the Qur'an calls him, who took care of every aspect of life with his timeless mission, is taught as a lesson. Until 2012 the life of our Prophet was included in various courses, but since then it has been taught as an independently owned course. In order for the books studied in this course to provide accurate information, it's important to consider the sources they use, the messages they give on an individual and social basis, the style they use and their consistency. The fact that the books include contemporary sources as well as basic sources, will make it easier to understand.