Fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM uygulamaları sırasında biçimlendirici değerlendirme kullanım durumlarının incelenmesi
An investigation of science teachers' use of formative assessment during STEM (FeTeMM) practices
  1. Tez No: 992870
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN İNALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM uygulamaları sırasında biçimlendirici değerlendirme kullanım durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını uygun örnekleme ile belirlenen Hatay ili Antakya ilçesinde MEB'e bağlı ortaokullarda görev alan dört fen bilgisi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden bütüncül tek durum deseni çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve gözlem formuyla veriler toplanmıştır. İlk olarak, fen bilgisi öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirme hakkındaki bilgilerini belirlemek için görüşme formu uygulanmıştır. İkinci olarak, fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM uygulamaları hakkındaki bilgilerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Üçüncü olarak, fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM uygulamalarında biçimlendirici değerlendirme kullanımlarını belirlemek için ders gözlem formu uygulanmıştır. Son olarak, öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirme uygulamalarını zorlaştıran ve kolaylaştıran durumları belirlemek amacıyla görüşme formu uygulanmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz ile incelenerek temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Bulgular, öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirmeyi genellikle yüzeysel yöntemlerle sınırlı tuttuklarını ortaya koymuştur. Öğrenme hedefleri ve başarı kriterlerinin net bir şekilde paylaşılmadığı, öğrencilerin öğrenmeleriyle ilgili elde edilen verilerin öğrencilerin öğrenmelerini ileriye taşımada kullanılmadığı, geri bildirimlerin çoğunlukla ileriye taşıyıcı bir biçimde olmadığı, öğrencilere öğrenmelerini sahiplenmeleri için öz ve akran değerlendirme uygulamalarını büyük ölçüde gerçekleştirmedikleri tespit edilmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin FeTeMM uygulamalarında biçimlendirici değerlendirmeyi düzenli ve etkili bir biçimde uygulamada zorluk çektiklerini göstermektedir. Bu bulgular, öğretmenlerin mesleki gelişim alanında FeTeMM'e uyarlanmış biçimlendirici değerlendirme metodolojilerine yönelik verilen desteğin artırılmasının kritik bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine science teachers' use of formative assessment during STEM (FeTeMM) implementations. The participants of the study consisted of four science teachers working in public middle schools affiliated with the Ministry of National Education in the Antakya district of Hatay province, who were selected through purposive sampling. The research was conducted within the framework of a holistic single-case study design, one of the qualitative research designs. Data were collected through semi-structured interviews and an observation form. First, an interview form was administered to determine science teachers' knowledge of formative assessment. Second, a semi-structured interview form was used to identify science teachers' knowledge of STEM practices. Third, a classroom observation form was applied to determine science teachers' use of formative assessment during STEM practices. Finally, an interview form was conducted to identify the factors that hindered or facilitated teachers' formative assessment practices. The collected data were analyzed using descriptive analysis, and themes and sub-themes were generated. The findings revealed that teachers generally limited formative assessment to superficial practices. It was found that learning objectives and success criteria were not clearly shared, the data obtained regarding students' learning were not used to advance their learning, feedback was mostly not forward-looking, and self- and peer-assessment practices aimed at enabling students to take ownership of their learning were largely not implemented. The results indicated that teachers experienced difficulties in implementing formative assessment regularly and effectively during STEM practices. These findings highlight a critical need to increase support for professional development focused on formative assessment methodologies adapted to STEM education.