Gıda tedarik zincirinin hane halkı düzeyinde gıda israfına etki eden etmenlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting food waste at the household level within the food supply chain
  1. Tez No: 992873
  2. Yazar: SALİHA BOĞATEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BURAK DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, gıda tedarik zincirinin hane halkı düzeyinde gıda israfına etki eden etmenler incelenmiş; özellikle çevresel duyarlılık, plansız satın alma alışkanlıkları ve gıda israfı arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında Bingöl ilinde yaşayan hane halklarına 100'ü yüz yüze, 301'i çevrim içi olmak üzere toplam 401 anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda frekans, normallik ve güvenirlik analizleri ile açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilmiş; değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla dört hipotez oluşturulmuştur. Analiz sonuçları, çevresel duyarlılık düzeyinin plansız satın alma alışkanlıkları ve gıda israfı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunduğunu, ayrıca plansız satın alma davranışlarının hane halkı gıda israfını belirleyen temel unsurlardan biri olduğunu göstermektedir. Çalışma genel olarak, hane halkında israfı azaltmaya yönelik farkındalık ve davranış temelli etmenlerin önemini ortaya koyarak literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the factors affecting food waste at the household level within the food supply chain are examined, with particular emphasis on the relationships between environmental consciousness, unplanned purchasing habits, and food waste. Within the scope of the research, a total of 401 questionnaires were administered to households living in Bingöl province, of which 100 were conducted face-to-face and 301 were conducted online. Based on the collected data, frequency, normality, and reliability analyses were performed, along with exploratory and confirmatory factor analyses. In order to test the relationships between the variables, four hypotheses were developed. The results of the analyses indicate that the level of environmental consciousness has a significant effect on unplanned purchasing habits and food waste, and that unplanned purchasing behaviors constitute one of the main determinants of household food waste. Overall, the study contributes to the literature by highlighting the importance of awareness- and behavior-based factors in reducing food waste at the household level.