Anâsır-ı Erbaa'nın (Dört unsurun) Arap atasözlerinin oluşumuna etkisi
The influence of the four elements (Anâsir-i Erba'a) on the formation of Arabic proverbs
  1. Tez No: 993097
  2. Yazar: BEKİR ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, klasik düşünce sisteminde önemli bir yere sahip olan ateş, su, hava ve toprak (anâsır-ı erba'a) unsurlarının Arap atasözlerinin oluşumuna ve anlam dünyasına nasıl yansıdığını incelemektedir. Arap atasözlerinde bu unsurların hangi bağlamlarda ve ne tür mecazî anlamlar çerçevesinde kullanıldığı, söz konusu unsurların kültürel hafızanın şekillenmesindeki rolü araştırmanın temel problemini oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülmüş; tematik ve betimleyici analiz yöntemi kullanılarak klasik Arapça atasözü kaynakları ve temel sözlükler esas alınmıştır. İncelenen atasözleri tarihî, kültürel ve edebî bağlamları içerisinde değerlendirilmiş; her atasözü özgün Arapça metni, Türkçe karşılığı, garip kelimelerin anlamları ve ortaya çıkış bağlamı dikkate alınarak ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, anâsır-ı erba'a unsurlarının Arap atasözlerinde yalnızca fizikî varlıklar olarak değil; ahlaki değerleri, toplumsal ilişkileri ve insan davranışlarını yansıtan sembolik unsurlar olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu çerçevede ateş unsurunun güç, yıkıcılık ve çekicilik; su unsurunun hayat, merhamet ve denge; toprağın sabır, ölüm ve sorumluluk; hava ve rüzgârın ise değişkenlik ve geçicilik anlamlarını yansıttığı görülmüştür. Çalışma, Arap atasözlerinde anâsır-ı erba'a unsurlarını sistematik biçimde ele alarak, bu konuya edebî ve kültürel açıdan derinlikli bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the elements of fire, water, air, and earth (anāṣir al-arbaʿa), which hold a central position in the classical system of thought, are reflected in the formation and semantic world of Arabic proverbs. The main research problem of the study is to determine the contexts in which these elements are used in Arabic proverbs, the types of figurative meanings they convey, and their role in shaping cultural memory. The research is conducted using qualitative research methods and is based on thematic and descriptive analysis, drawing primarily on classical Arabic proverb collections and fundamental lexicographical sources. The proverbs examined are analyzed within their historical, cultural, and literary contexts, with attention given to their original Arabic forms, Turkish translations, explanations of obscure words, and circumstances of emergence. The findings reveal that the elements of anāṣir al-arbaʿa are employed in Arabic proverbs not merely as physical entities but as symbolic elements reflecting moral values, social relationships, and human behavior. In this framework, fire is associated with power, destructiveness, and attraction; water with life, mercy, and balance; earth with patience, death, and responsibility; and air and wind with changeability and transience. This study aims to offer a holistic linguistic and cultural perspective by systematically examining the function of anāṣir al-arbaʿa in Arabic proverbs, thereby