Kayseri ili Ayşe Baldöktü Çıraklık ve Meslek Eğitimi Merkezi'ne devam eden 12-16 yaş grubu çocukların psikososyal ve fiziksel yönden değerlendirilmesi
Psychosocial and physical evaluation of children aged between 12-16 who are studying at Kayseri Ayşe Baldöktü Apprenticeship and Occupational Education Center
- Tez No: 99320
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN PATIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çocuklar, gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, sanayileşmiş ülkelerde de her türlü sektörde çalışma hayatına atılmaktadır. Çocukların çalışmaya başlamalarının en önemli sebepleri, yoksulluk, az gelişmişlik ve okula gidemeyişleridir. Bu çalışma, Kayseri ilinde çalışan çocukların psikososyal sorunlarını tespit etmek, Fiziksel değerlendirme için sağlık taraması yapmak, ülkemizde işçi sağlığı gelişmelerine ve UNICEF'in çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Ocak- Aralık 1998 tarihleri arasında Ayşe Baldöktü Çıraklık ve Meslek Eğitimi Merkezine devam eden 4000 çırak arasından rastgele yöntemle seçilen yaşları 12-16 yıl arasında değişen 200 çırak üzerinde yapıldı. 54Çocukların annelerinin %70.5'i ev hanımı olup aile ekonomisine maddi olarak herhangi bir katkısı yoktu ve %63'ünün dört ve üzerinde kardeşi vardı. Çocukların ailelerinin eğitim seviyeleri de oldukça düşüktü. Yüzde otuzu'nun annesinin, %7'sinin ise babasının okuryazarlığı yoktu. Çalışan çocukların %96'sı asgari ücretin altında para almakta idi. Ayrıca sosyal güvence olarak sadece %0.5'inin işyerinden sigortası mevcuttu. Çocukların sadece %0.5'i kanunlara uygun günlük çalışma saati dahilinde çalışmakta idi ve %41'i 15 yaşından önce çalışmaya başlamıştı. Fiziksel değerlendirmede, çocukların %49'unda anemi, %31.5'inde ÜSYE bulguları, %20'sinde ağırlığa göre ve %12,5'inde boya göre büyüme geriliği, % 1,5 'inde obesite ve %0.5'inde ARA tespit edildi. Çalışmaya engel teşkil edecek kronik hastalık tesbit edilmedi. Çalışan çocukların psikososyal değerlendirmesinde, %4 1.5 'inde mastürbasyon, %10.5'inde röntgencilik, %20'sinde sigara içme, %0.5'inde alkol kullanma gibi kötü alışkanlıklar tesbit edildi. Ayrıca çocukların %22.5'i işyerinde, %2'si ise aile ortamında kötü muameleye maruz kalmakta idi ve %1.5'inde klinik olarak depresyon belirtileri dikkati çekti. Sonuç olarak ülkemizde, çocuk haklarıyla ilgili olarak kabul edilen yasaların uygulanmadığı saptanmış olup, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ve gençlerimizin sorunlarına çözüm getirmek, onların da bazı haklardan yararlanmalarını sağlamak, gerekli denetimlerle çocuk hakları ile ilgili yasalara işlevsellik kazandırmak, onları çeşitli istismarlardan korumak bir görev ve sorumluluktur. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Both in industrial and developing countries, young children have began to their labour life. One of the most important reasons for child j labour are poverty, underdevelopment and unable to go to school. This study was carried out at Kayseri Ayşe Baldöktü Apprenticeship and Occupational Education Center between the January - December 1998. The aim of the study was to determine the psychosocial problems of the children to search the physical problems by physical examination and to contribute the UNICEF activities. 200 apprentices aged 12-16 were selected by randomly from 4000 apprentices. 75% of the mothers were housewifes. 63% of the children have four and more siblings. 56The education levels of their families were very low and 30% of mothers and 7% of fathers were illiterate. 0.5% of children have social covarage and 96% of them haven't efficient wage. 0.5% of children have normal working hours and 41% of the children have begun to work before the age of 15. It was found 49% of the children had anemia. 31.5% had upper respiratory tract infection, 1.5% had obesity, 0.5% had acute rheumatic fever and 20% had growth retardation for height and 12.5% for weight. According to physosocial evaluation children had some habit like masturbation (41.5%), vuyeurism (10.5), smoking (20%), alcohol drinking (0.5%). Children were detected to be abused at home (2%) and at work (22.5%) and depression symtomps were found at 1.5% of children. As a result, it was determined that the laws for children rights are not applied in practise. İt is very important responsibility and duty to solve the problems of children. 57