Sosyal belediyecilik ve yaşlılara sunulan hizmetler: Konya Büyükşehir Belediyesi örneği
Social municipalism and services provided to the elderly: The example of Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 993243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HOŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de yaşlı nüfus giderek artış göstermesi, yaşlı bireylere uygulanan sosyal politikaları daha anlamlı ve gerekli hale getirmiştir. Yaşlı bireylerin toplum içerisinde daha aktif biçimde yer almaları ve yaşadıkları sorunlara çözümler üretilebilmesi sosyal politika alanıyla yakından ilişkilidir. Bu noktada yerel yönetimler, sosyal politika alanındaki uygulamalarıyla sosyal belediyecilik anlayışını hayata geçirirken, sosyal devletin yereldeki temsilcileri olarak önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı; Konya Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden, yerel yönetimlerde yaşlılara yönelik sosyal belediyecilik yaklaşımını ortaya koymak ve uygulanan hizmetlerle ne tür fonksiyonların icra edildiğini tespit etmektir. Yaşlıların sosyal hayata katılmaları ve toplumsal alanda karşılaştıkları sorunların ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi konusunda belediyelere düşen yasal görevlerin, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ne ölçüde yerine getirildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışma üç bölüm kapsamında ele alınmıştır. Birinci bölümde sosyal devlet anlayışı, sosyal politika, sosyal belediyecilik, yaşlı ve yaşlılık gibi temel kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışı ve yaşlılara yönelik hizmetler ele alınmış, Türkiye'de sosyal belediyecilik hizmetlerinin tarihsel süreçteki gelişimi açıklanmıştır. Ayrıca Türkiye'de yerel yönetim mevzuatında sosyal belediyeciliğe ilişkin hususlar üzerinde durularak, yaşlılara yönelik sosyal politika uygulamaları, planlar ve yasal düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Konya Büyükşehir Belediyesi'nde genel olarak sosyal belediyecilik faaliyetlerine değinilmiş ve yaşlılara sunulan hizmet ve uygulamalar üzerinde durulmuştur. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik anlayışının yansıması olarak kabul edilebilecek ve yaşlılara yönelik çalışmalarının önem taşıdığı ancak konuya ilişkin geliştirilebilecek yönlerin de bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing elderly population worldwide and in Turkey has made social policies for older individuals more meaningful and necessary. The active participation of older individuals in society and the resolution of their problems are closely related to the field of social policy. In this regard, local governments, through their social policy practices, implement the concept of social municipalism, playing a significant role as representatives of the welfare state at the local level. The main objective of this study is to reveal the social municipalism approach towards the elderly in local governments, using the example of Konya Metropolitan Municipality, and to identify the functions performed through the services implemented. Accordingly, the study is divided into three sections. The first section focuses on fundamental concepts such as the welfare state, social policy, social municipalism, the elderly, and aging. The second section examines the concept of social municipalism and services for the elderly in the world and in Turkey, and explains the historical development of social municipalism services in Turkey. Furthermore, the study focuses on aspects of social municipalism in Turkish local government legislation, including social policy practices, plans, and legal regulations concerning the elderly. The third section of the study addresses social municipalism activities in Konya Metropolitan Municipality in general, focusing on the services and practices offered to the elderly. It was determined that the municipality's work for the elderly, which can be considered a reflection of its social municipalism approach, is significant, but there are also areas for improvement.