A CROSS-SECTIONAL STUDY: INVOLUNTARY AUTOBIOGRAPHICAL MEMORIES AND ITS RELATION TO DAY DREAMING, MIND-WANDERING AND SELF AMONG IMMIGRANTS AND NATIVES
KESİTSEL BİR ÇALIŞMA: GÖÇMENLER VE YERLİLER ARASINDA İSTEMSİZ OTOMOBİYOGRAFİK ANILAR VE BUNLARIN HAYAL KURMA, ZİHİN GEZİNTİSİ VE BENLİKLE İLİŞKİSİ
- Tez No: 993278
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREA SCALABRINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıta Deglı Studı Dı Bergamo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bellek araştırmalarının çoğu, laboratuvar ortamında incelenen gönüllü (kasıtlı olarak hatırlanan) anılara odaklanmıştır. Biz, bellek araştırmaları literatüründeki bir boşluğu doldurmak ve göçmenlerin ve yerlilerin bellek süreçlerini incelemek istedik. Bu çalışmanın temel amacı, göçmenler ve yerliler arasında istemsiz otobiyografik anıları ve bunların hayal kurma, zihin gezintisi ve benlik ile ilişkilerini araştırmaktır. Ayrıca, göçmenler ve yerliler olmak üzere iki grubun korelasyonlarını da inceledik. Bu pilot çalışma, 35 kadın ve 16 erkek katılımcıyla gerçekleştirildi. Çalışmada, katılımcılara sırasıyla şu anketler uygulandı: Demografik Bilgi Formu, İstemsiz Otobiyografik Anı Envanteri, Duygusal Değer ve Duygusal Yoğunluk, Gönüllü Kontrol Soruları, Bilinçli-Spontan Zihin Gezintisi, Hayal Kurma Sıklığı Ölçeği, Dissosiyatif Deneyimler Ölçeği - II, Öz Değerlendirmeli Seviye 1 Çapraz Kesit Belirtisi Ölçümü, Kişilik Yapısı Anketi ve Düşünme ve Yansıtma Ölçeği. Verilerin analizinde, iki bağımsız örneklem t testi istatistiksel tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda, istemsiz otobiyografik anıların zihin gezintisi ve öz-difüzyon ile pozitif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Göçmenlerin istemsiz düşünceleri yerlilere göre biraz daha yüksektir. Buna karşılık, yerlilerin göçmenlere göre daha yüksek sıklıkta hayal kurma ve gönüllü gelecek/geçmiş düşünceleri vardır.
Özet (Çeviri)
Most memory research has concentrated on voluntary (intentionally recovered) memories examined in a laboratory setting. We wanted fill a gap in the memory research literature and examine memory processes of immigrants and natives. The main aim of this study is to investigate the involuntary autobiographical memories and its correlations with day dreaming, mind-wandering and self; among immigrants and natives. We also examined the correlations of two groups, immigrants and natives. This Pilot study was conducted with 35 female and 16 male participants . In the study, the participants are applied questionnaires in the order of; Demographical Information Form, Involuntary autobiographical Memory Inventory, Emotional Valence and Emotional Intensity, The voluntary control questions, Mind-wandering Deliberate-Spontaneous, Daydream Frequency Scale, Dissociative Experiences Scale - II, Self-Rated Level 1 Cross-Cutting Symptom Measure, Personality Structure Questionnaire and Rumination and Reflection Scale. In the analysis of the data, the statistical techniques of two independent sample t test. After analyses, it was found that involuntary autobiographical memories has positive correlations with mind-wandering and self-diffusions. Immigrants have slightly higher involuntary thoughts than natives. In contrast, natives have higher frequency of day-dreaming and voluntary future/past thoughts than immigrants.