Analysis of normal and tangential wheel-rail contact problem with nonlinear material behaviour
Lineer olmayan malzeme özellikleri ile ray-teker temasının dikey ve yatay bileşenlerinin analizi
- Tez No: 993324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETR TOMEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Pardubıce
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında hareketli ray ve teker teması Dikey ve yatay gerilme dağılımı incelenmektedir. Hareketli model üç boyutlu sonlu elemanlar modellerine dayanmaktadır. Sonlu elemanlar modelleri kullanılarak eliptik ve eliptik olmayan temas durumları incelenmiştir. Sonlu elemanlar analizleri yanında analitik modeller kullanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elastik ve Elastik-plastik malzeme modelleri kullanılmıştır. Elastik-plastik malzeme modelleri temas ara yüzeyinde plastik deformasyon etkisinin incelenmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the wheel and rail rolling contact models have been analysed to obtain the normal and tangential stress distributions. The rolling contact models were based on the 3-D FE models. The elliptic and non-elliptic contact patches were examined by means of FE models. In addition to the FE method, the analytical methods have been computed and their outputs have been compared with the results of the proposed FE models. Both linear elastic and elastic-plastic material models were implemented in the simulations. Usage of the elastic-plastic material model enables to examine the effects of plastic deformation on the contact interface.