2024 İlkokul Türkçe Öğretim Programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Mersin ili örneği)
Evaluation of the 2024 Elementary School Turkish Language Curriculum based on teacher opinions (The case of Mersin province)
  1. Tez No: 993371
  2. Yazar: ÖZNUR DUMAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çerçevesinde 2024 yılında geliştirilen ve uygulamaya konan İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programını öğretmen görüşlerine göre değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Mersin ilini temsil ettiği düşünülen Akdeniz, Çamlıyayla, Tarsus ve Yenişehir ilçelerinde sınıf öğretmeni olarak görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışma nicel ve nitel araştırma modellerinin bir arada kullanılmasını sağlayan karma yöntem modeline göre tasarlanmıştır. Veriler karma model desenlerinden biri olan çeşitleme desenine göre elde edilmiştir. Nicel ve nitel yöntemin eşit ağırlıkta kullanıldığı ve birbirlerinin zayıf yönlerinin tamamlanması amaçlandığı için bu araştırmada çeşitleme deseni kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanması için Baş (2016) tarafından geliştirilen“Eğitim Programlarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın nitel verileri ise 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi için nicel istatistik tekniklerinden frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve ANOVA, nitel verilerin analizi için ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma sonucunda öğretmenler programın hedef, içerik, öğrenme- öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutlarıyla ilgili kararsız oldukları yönünde görüş bildirmişlerdir. Bunun yanında, katılımcı öğretmenlerin cinsiyet, kıdem ve eğitim düzeyleri bakımından görüşleri arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. Nitel bulgulara göre ise öğretmenlerin yeni Türkçe öğretim programına yönelik görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu, programda öğrencinin çok yönlü ve bütüncül gelişiminin esas alındığını, dört temel dil becerisine önem verildiği, değerler eğitiminin ön planda tutulduğunu ve farklı ölçme değerlendirme araçlarına yer verildiği bulunmuştur. Bununla birlikte, bazı öğretmenler programla ilgili kaynak materyal yetersizliğine, yeni bir program değişikliğine gerek olmadığına, ilk okuma-yazma öğretiminde meydana gelen değişikliklerin okuma sürecinde bir fark yaratmadığına ve programı uygulayabilmek için sürenin yeterli olmadığına dikkat çekmişlerdir. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak öğretim programlarının pilot uygulama ile eksik ve hatalı yönlerinin giderilerek uygulamaya geçirilmesi, 2024 Türkçe Öğretim Programı'nın öğrenme çıktılarının ne derecede gerçekleştiği ile ilgili uzun vadeli boylamsal çalışmalar yapılması gerektiği önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to evaluate the Primary School Turkish Language Teaching Curriculum developed and implemented in 2024 by the Ministry of National Education (MEB) within the framework of the Turkey Century Education Model based on teachers' opinions. The sample of the research consists of teachers working as classroom teachers in the districts of Akdeniz, Çamlıyayla, Tarsus, and Yenişehir, which are considered to represent the province of Mersin. The study was designed according to a mixed-methods model that allows for the combined use of quantitative and qualitative research models. The data were obtained according to the variation pattern one of the mixed-methods designs. A mixed-methods design was used in this study because quantitative and qualitative methods were used with equal weight and aimed to complement each other's weaknesses. The“Curriculum Evaluation Scale”developed by Baş (2016) was used to collect quantitative data. The qualitative data of the study were collected using a semi-structured interview form with 20 participants. Quantitative statistical techniques such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test, and ANOVA were used to analyze the data, while descriptive analysis was used to analyze the qualitative data. The quantitative research results showed that teachers were uncertain about the program's objectives, content, learning-teaching process, and measurement- assessment dimensions. In addition, there were no significant differences in the opinions of participating teachers in terms of gender, seniority, and education level. According to qualitative findings, teachers' opinions regarding the new Turkish language teaching program were generally positive. It was found that the program prioritizes the student's multidimensional and holistic development, emphasizes the four core language skills, places values education at the forefront, and incorporates various assessment tools. However, some teachers pointed out the lack of resource materials related to the program, that there was no need for a new program change, that the changes in early reading and writing instruction did not make a difference in the reading process, and that there was not enough time to implement the program. Based on the research findings, it is recommended that the teaching programs be implemented after addressing their shortcomings and errors through pilot applications, and that long-term longitudinal studies be conducted on the extent to which the learning outcomes of the 2024 Turkish Teaching Program have been achieved.