Sedasyon altındaki bronkoskopi hastalarında entegre pulmoner indeksin etkinliğinin ve güvenirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy and reliability of the integrated pulmonary index in patiennts undergoing bronchoscopy under sedation
- Tez No: 993476
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN YAĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bronkoskopi, tanı ve tedavi amacıyla sık kullanılan invaziv bir işlemdir ve genellikle hastanın konforunu artırmak, anksiyeteyi azaltmak ve işlemin uygulanabilirliğini kolaylaştırmak amacıyla sedasyon altında gerçekleştirilir. Ancak sedasyon düzeyi derinleştikçe solunum depresyonu, hipoksemi ve ventilasyon bozuklukları gibi komplikasyonların görülme riski artar. Bu nedenle işlem süresince solunumun etkin ve güvenilir bir şekilde izlenmesi hasta güvenliği açısından büyük önem taşır. Entegre Pulmoner İndeks (EPİ); periferik oksijen satürasyonu (SpO₂), end-tidal karbondioksit (EtCO₂), solunum hızı (SS) ve kalp atım hızı (KAH) gibi parametreleri tek bir skor altında birleştirerek, hastanın solunum durumunu bütüncül biçimde değerlendirme imkânı sunan yeni bir monitörizasyon aracıdır. Bu çalışmada, fleksible bronkoskopi sırasında sedasyon uygulanan hastalarda EPİ'nin kullanım etkinliğini değerlendirmek ve klasik vital bulgularla birlikte takibinin hasta güvenliğine olan katkısını ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bronchoscopy is a commonly used invasive procedure for both diagnostic and therapeutic purposes, and it is often performed under sedation to enhance patient comfort, reduce anxiety, and facilitate procedural success. However, as the depth of sedation increases, the risk of complications such as respiratory depression, hypoxemia, and impaired ventilation also rises. Therefore, continuous and reliable monitoring of respiratory function during the procedure is of critical importance for patient safety. The Integrated Pulmonary Index (IPI) is a novel monitoring tool that combines multiple respiratory parameters—including SpO₂, end-tidal CO₂, respiratory rate, and pulse rate—into a single score, allowing for a comprehensive assessment of the patient's ventilatory status. This study aimed to evaluate the clinical effectiveness of IPI monitoring in patients undergoing flexible bronchoscopy under sedation and to investigate its potential contribution to patient safety when used alongside conventional vital signs monitoring.