Sülfonat birimleri içeren bazı yeni hidrazon türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of some new hydrazone derivatives containing sulfonate units and and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 993566
  2. Yazar: FATİH DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SUNKUR, DOÇ. DR. AYKUT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, iki farklı seri halinde yeni hidrazon türevlerinin (2a–f ve 3a–f) sentezi gerçekleştirilmiş; elde edilen moleküllerin insan karbonik anhidraz izoenzimleri I ve II (hCA I ve hCA II) ile asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) hedefleri üzerindeki inhibitör aktiviteleri araştırılmıştır. Söz konusu etkileşimler hem in vitro testler hem de in silico yöntemler kullanılarak detaylandırılmıştır. Sentezlenen tüm bileşiklerin nanomolar seviyede inhibisyon sergilediği görülmüş olup; hCA I için 47,3–317,8 nM, hCA II için 71,9–376,2 nM, AChE için 81,01–832,9 nM ve BChE için ise 134,5–2264 nM aralığında IC₅₀ değerleri hesaplanmıştır. Aktivite sonuçları kıyaslandığında; özellikle 2a ve 2b kodlu türevlerin, hCA I izoenzimi üzerinde referans ilaç asetazolamidden (AZA) daha kuvvetli bir baskılayıcı etki oluşturduğu tespit edilmiştir. Dikkate değer bir diğer bulgu ise, sentezlenen moleküllerin tamamının AChE üzerinde rivastigmin'e kıyasla daha yüksek etkinlik profili sergilemesidir. Bu grupta bilhassa 2f bileşiği, AChE inhibisyonu açısından en güçlü aday olarak öne çıkmaktadır. BChE enzimi özelinde yapılan karşılaştırmada ise bazı spesifik türevlerin (2b, 2c, 2f, 3a ve 3b), rivastigmin'den daha üstün nanomolar inhibisyon değerlerine ulaştığı belirlenmiştir. Çoklu hedef yaklaşımı çerçevesinde; hCA I, hCA II ve BChE enzimlerinin üçü için de en ideal inhibitör adayın 2b bileşiği olduğu sonucuna varılmıştır. Tezde ayrıca, moleküllerin elektronik yapılarını aydınlatmak ve geometrik optimizasyonlarını sağlamak adına B3LYP-D3BJ/6-311++G(d,p) metodolojisinden yararlanılmıştır. Ligandların olası bağlanma pozisyonlarını ve reseptörle etkileşim dinamiklerini saptamak amacıyla moleküler kenetleme (docking) ve moleküler dinamik simülasyonları uygulanmıştır. Son aşamada ise, öne çıkan 2b ve 2f bileşiklerinin farmakokinetik davranışları, ADME parametreleri ve toksikolojik profilleri; SwissADME ve ADMETlab 3.0 platformları aracılığıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis of two distinct series of new hydrazone derivatives (2a–f and 3a–f) was carried out, and their inhibitory activities against human carbonic anhydrase isoenzymes I and II (hCA I and hCA II), acetylcholinesterase (AChE), and butyrylcholinesterase (BChE) targets were investigated. These interactions were detailed using both in vitro assays and in silico methods. It was observed that all synthesized compounds exhibited inhibition in the nanomolar range, with IC₅₀ values calculated in the ranges of 47.3–317.8 nM for hCA I, 71.9–376.2 nM for hCA II, 81.01–832.9 nM for AChE, and 134.5–2264 nM for BChE. Upon comparison of the activity results, it was determined that derivatives coded 2a and 2b, in particular, exerted a more potent inhibitory effect on the hCA I isoenzyme than the reference drug acetazolamide (AZA). Another noteworthy finding is that all synthesized molecules displayed a higher efficacy profile on AChE compared to rivastigmine. In this group, compound 2f, in particular, emerged as the strongest candidate for AChE inhibition. In the comparison specific to the BChE enzyme, it was determined that certain specific derivatives (2b, 2c, 2f, 3a, and 3b) achieved superior nanomolar inhibition values compared to rivastigmine. Within the framework of a multi-target approach, compound 2b was concluded to be the most suitable inhibitor candidate for all three enzymes: hCA I, hCA II, and BChE. Furthermore, the B3LYP-D3BJ/6-311++G(d,p) methodology was utilized in the thesis to elucidate the electronic structures of the molecules and to ensure their geometric optimizations. Molecular docking and molecular dynamics simulations were applied to determine the probable binding positions of the ligands and their interaction dynamics with the receptor. In the final stage, the pharmacokinetic behaviors, ADME parameters, and toxicological profiles of the prominent compounds 2b and 2f were evaluated via the SwissADME and ADMETlab 3.0 platforms,