Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere tedarik sağlayan, imalatçı KOBİ'lere yönelik yeni destek modeli önerisi
New support model proposal for manufacturer SMEs supplying to businesses operating in the tourism sector
  1. Tez No: 993574
  2. Yazar: BERKAY ÇETİN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaç duydukları ürünleri imal eden girişimci işletmelere yönelik devletin hangi noktalarda ve kalemlerde destek verebileceğiyle ilgili bir model oluşturmaktır. Araştırma ilişkisel tarama niteliğinde gerçekleştirilecek olup, sahada turizm işletmelerinin ihtiyaç duyduğu ve özellikle ithal edilen ürünlerin yerli girişimci işletmeler tarafından üretilebilmesi için gerekli olan devlet destek kalemlerini belirlemek temelinde sahada yapılacak olan çalışmalar sonucu yeni bir destek modeli ortaya konacaktır. Araştırma sonucunda tezin kabulü akabininde tez konusu yeni destek modeli devletin destek veren KOSGEB, GEKA, TÜBİTAK, TKDK gibi kurumlarıyla paylaşılarak destek modellerinin tasarlanması noktasında yeni bir bakış açısı sağlayacaktır. Çalışmada öncelikle katılmcı işletmelerin ihtiyaçları belirlenecek, ve öncelikle ithal edilen ürün listesi hazırlanacak, ardından bu ürünleri üretebilecek girişimcilere hangi destekler verilirse karlılık ve rekabet edilebilirlik noktasında girişimci işletmelerin en kırılgan oldukları ilk yıllarında ayakta kalabilmeleri için ve imalatlarını artırarak rekabet güçlerini artırmak için verilebilecek destek kalemleri belirlenecek ardından Türkiye'de KOBİ veri tabanı anlamında en geniş ve yetkin kurum olan ve KOBİ'lere en fazla destek veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu KOSGEB'in halihazırda uyguladığı girişimcilik destekleriyle karşılaştırılarak yeni modelin güçlü yanları ve yaratacağı fırsatlar açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to create a model on which points and items the state can support for entrepreneurial businesses that manufacture the products needed by businesses operating in the tourism sector. The research will be carried out as a relational scan, and a new support model will be put forward as a result of the studies to be carried out in the field on the basis of determining the state support items needed by tourism enterprises in the field and especially for the production of imported products by domestic entrepreneurial enterprises.As a result of the research, following the acceptance of the thesis, the new support model on the subject of the thesis will be shared with the state's supporting institutions such as KOSGEB, GEKA, TÜBİTAK, TKDK and will provide a new perspective on the design of support models. In the study, first of all, the needs of the participating businesses will be determined, and first of all, a list of imported products will be prepared, then the support items that can be given to the entrepreneurs who can produce these products will be determined in terms of profitability and competitiveness, so that the entrepreneurial businesses can survive in their first years when they are most fragile and to increase their competitiveness by increasing their production. The strengths of the new model and the opportunities it will create will be explained by comparing it with the entrepreneurship supports currently implemented by KOSGEB, the relevant organization of the Ministry of Industry and Technology, which is the largest and most competent institution in terms of SME database in Turkey and provides the most support to SMEs.