Hanefî mezhebinde sünnet ile sâbit olan haramlar ve tahrîmen mekruhlar
Prohibitions and disliked acts established by sunnah in the Hanafi school of thought
- Tez No: 993581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kitap ile Sünnet, İslâm hukukunun aslî kaynaklarındandır ve bu konuda her iki kaynak arasında bir bütünlük vardır. Şer'î hükümlerin delillerinden birisi olarak öncelikle kaynağını Kitap'tan alan Sünnet, müstakil teşrî fonksiyonuna da sahiptir. Sünnetin bu fonksiyonu tarih boyunca aslî kaynakların yanında hem klasik kaynaklarda hem de ilgili araştırmalarda ifade edilmiş ve bu konuda çok sayıda misal verilmiştir. Ancak bazı çevrelerce ve özellikle son zamanlarda Sünnet'in kaynak değeri ile ilgili tartışmalar yapılmış hatta onun teşrî' yetkisi olmadığına dair görüşler de ortaya atılmıştır. Bir yönüyle bunlara cevap olmak üzere Sünnet'in İslâm hukukundaki hüccet değerini ve teşrî fonksiyonu ortaya koymak amacıyla yalnızca Sünnet ile sabit olan haramlar ve tahrîmen mekruhları tespit edip toplayan müstakil bir çalışma düşünülmüştür.“Hanefî Mezhebinde ”Sünnet ile Sabit Olan Haramlar ve Tahrîmen Mekruhlar" adlı bu tezin hazırlanması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Quran and Sunnah are the primary sources of Islamic law, and there is a unity between them in this regard. The Sunnah, primarily derived from the Quran as one of the proofs of Sharia rulings, also possesses an independent legislative function. This function of the Sunnah has been revealed throughout history in both classical sources and relevant research, alongside its primary application in daily life, and numerous examples have been given. However, some circles, especially recently, have debated the source value of the Sunnah, and even some have argued that it lacks legislative authority. To comprehensively address these debates, a separate study has been conceived, focusing solely on identifying and compiling the prohibitions and reprehensible acts established by the Sunnah, with the aim of demonstrating the evidentiary value and legislative function of the Sunnah in Islamic law. This thesis, entitled“Prohibitions and Reprehensible Acts Established by the Sunnah in the Hanafi School of Thought,”is deemed suitable for this purpose.