Yusufeli (Butko) zeytininin maliyet hesabı ve karlılık analizi
Cost calculation and profitability analysis of Yusufeli (Butko) olives
  1. Tez No: 993582
  2. Yazar: SUDE BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 2024 yılı üretim verileri kullanılarak Artvin ili Yusufeli ilçesinde zeytin üretim maliyetini hesaplayarak kârlılık analizini incelemek ve pazarlama yapısını ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Artvin ili Yusufeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünnün Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 1 ≤ n ≤ 10 dekar arazi büyüklüğüne sahip 73 işletme ile yüz yüze anket yapılmıştır. Çalışmada zeytin için tek ürün bütçe analiz yöntemi kullanılmış olup tesis ve üretim masrafları dikkate alınarak maliyet hesabı ve kârlılık analizleri yapılmıştır.. Bulgular: İşletmelerde anket yapılan işletmecilerin yaş ortalaması 66'dır. İşletmelerde ortalama aile işgücü 1,80 EİB, ortalama yabancı işgücü 1,14 EİB olup toplamda 2,94 EİB mevcuttur. İşletmelerde 65 yaş ve üzeri nüfus toplam nüfusun %32,68'ini oluşturduğu için bu çalışmada EİB düşük çıkmıştır. İşletmelerde ortaöğretim ve lise mezunu toplamın %53,8'ini, üniversite mezun ise %8,97'sini oluşturmuştur. İşletmelerin ortalama aylık gelirleri 22 571,64 ₺ olarak hesaplanmıştır. İşletmelerin sahip olduğu ortalama mülk arazi miktarı 15,11 dekar iken ortalama zeytin alanı 3,31 dekar olarak bulunmuştur. Dane zeytin tesis masrafları toplamı 18 213,89 ₺/da olup bahçe amortismanı 227,67 ₺/da olarak hesaplanmıştır. Dane zeytin üretiminde değişken masraflar toplamı 3 983,79 ₺/da, sabit masraflar toplamı 6 168,57 ₺/da olup üretim masrafları toplamı 10 152,36 ₺/da olarak bulunmuş, 1 kg dane zeytinin maliyeti 28,64 ₺/kg olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Dane zeytin üretiminde dekara brüt kâr 56 501,78 ₺, net kâr ise 50 333,21 ₺ bulunmuştur. Salamura zeytin üretiminde kilogram başına 173,00 ₺ net kâr sağlandığı, zeytinyağı üretiminde ise litre başına 408,89 ₺ kâr elde edilmektedir. Salamura zeytinin zeytinyağına göre daha karlı olduğu hesaplandığı için düşük kaliteli dane zeytinlerin zeytinyağı yapımında kullanıldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, dane, salamura ve zeytinyağı üretiminde ortaya çıkan yüksek kârlılık düzeyleri, katma değeri yüksek ürünlere yönelimin ve işleme faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasının üretici gelirlerini önemli ölçüde artıracağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to calculate olive production costs, analyze profitability, and reveal the marketing structure in the Yusufeli district of Artvin province by using 2024 production data. Method: A face-to-face surveys were conducted with 73 farms registered in the Farmer Registration System of the Yusufeli District Directorate of Agriculture and Forestry in Artvin province, each having a land size of 1 ≤ n ≤ 10 decares. In the study, the single-crop budget analysis method was applied for olives, and cost calculations and profitability analyses were carried out by considering establishment and production costs. Findings: The average age of olive producers working in the enterprises is 66. The average family labor force is 1,80 MAU (Male Labor Unit), the average hired labor force is 1,14 MAU, and the total labor force is 2,94 MAU. Since the population aged 65 and over constitutes 32,68% of the total population, the MAU value was found to be low in this study. Secondary and high school graduates account for 53,8% of the producers, while university graduates constitute 8,97%. The average monthly income of the enterprises was calculated as 22 571,64 ₺. The average landholding size is 15,11 decares, while the average olive cultivation area is 3,31 decares. The total establishment cost of table olives is 18 213,89 ₺/da, and orchard amortization was calculated as 227,67 ₺/da. In olive production, total variable costs are 3 983,79 ₺/da, total fixed costs are 6 168,57 ₺/da, and total production costs are 10 152,36 ₺/da. Accordingly, the cost of producing 1 kg of olives was calculated as 28,64 ₺/kg. Result: In olive production, gross profit per decare was found to be 56,501.78 ₺, while net profit was 50,333.21 ₺. In brined olive production, a net profit of 173.00 ₺ per kilogram was achieved, whereas olive oil production yielded a profit of 408.89 ₺ per liter. Since brined olives were calculated to be more profitable than olive oil, it was determined that lower-quality olives are used for olive oil production. Overall, the high profitability levels observed in olive, brined olive, and olive oil production indicate that directing production toward high value-added products and expanding processing activities would significantly increase producers' incomes