Rehber-i Hanendegan mecmuasının çeviri yazımı ve içerik analizi
Transcription and content analysis of Rehber-i Hanedegan magazine
  1. Tez No: 993730
  2. Yazar: ERKAM ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SALİM TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma Kütahya Belediyesi Mustafâ Hakkı Yeşil Kütüphanesi'nde bulunan“Rehber-i Hânendegân Yahut Şarkı Muallimi”isimli güfte mecmuasını konu edinmektedir. Belirtilen güfte Mecmuasının Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çeviriyazımı ve içerik analizi yapılmıştır. Mecmua 10 cüzden oluşmaktadır ve toplam 160 sayfadır. Mecmuada bulunan eserler günümüzdeki notalar ile karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda çıkan sonuçlar;“Mecmuada Bulunan Notası Günümüze Ulaşamayan Eserler”,“Sözlerine Mecmuadan Başka Bir Yerde Rastlanmayan Eserler”, Günümüzde Sözleri Değişmiş Eserler“, ”Başkasına Atfedilen Eserler" başlıklarıyla bulgular kısmında belirtilmiştir. Ayrıca mecmuada 5 adet arapça güfteli şarkı bulunmaktadır. Bu şarkıların transkripsiyonu ve Türkçe tercümeleri yapılmıştır. Mecmuada bulunan bestekarlar, makamlar, Usûller ve müzik türleri gerekli başlıklar altında incelenmiştir. Bu çerçevede yapılan çalışma, hem eserin özgün yapısını koruyarak günümüz okuyucusuna sunmayı hem de mecmuanın müzikal içeriğini sistematik biçimde analiz etmeyi hedeflemektedir. Böylece eser yalnızca bir çeviri çalışması olmayarak, dönemin müzik anlayışına dair bir inceleme sunmaktadır. Güfte mecmuaları tertip edildiği dönemdeki müzik kültürünü anlamamızı sağlayan en önemli kaynaklarından biridir. Bu sebeple güfte mecmualarının transkripsiyonunun yapılması ve incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın asıl amacı mecmuadaki bilgileri incelemek ve ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the lyrics collection titled“Rehber-i Hânendegân Yahut Şarkı Muallimi”, housed in the Kütahya Municipality Mustafa Hakkı Yeşil Library. The lyrics collection's transcription and content analysis from Ottoman Turkish to contemporary Turkish were conducted. The collection consists of 10 sections and a total of 160 pages. The works in the collection were compared with contemporary notation. The results obtained are as follows; The findings are listed under the headings“Works Found in the Collection with No Surviving Notes,”“Works with Lyrics Found Nowhere Else Than the Collection,”“Works with Altered Lyrics Today,”and“Works Attributed to Others.”The collection also contains five songs with Arabic lyrics. These songs have been transcribed and translated into Turkish. The composers, makams, usuls, and musical genres included in the collection are examined under relevant headings. Within this framework, the study aims to both preserve the original structure of the work and present it to contemporary readers, while also systematically analyzing the collection's musical content. Thus, the work is not merely a translation study but also an examination of the musical understanding of the period. Lyric collections are one of the most important sources that enable us to understand the musical culture of the period in which they were compiled. Therefore, transcribing and examining lyrics collections is crucial. The primary purpose of this study is to examine and present the information contained in the collection.