The New York Times gazetesinde Faysal bin Şerif Hüseyin ve Orta Doğu haberleri (Yorum-analiz-değerlendirme 1918-1923)
According to The New York Times, Faisal bin Sharif Hussein's activities in the Middle East
- Tez No: 993753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Hicaz Emiri olup İngilizlerle işbirliği yapmak suretiyle Osmanlı Devleti'ne karşı Arap isyanını organize eden Şerif Hüseyin'in oğlu İngiliz mandasında kurulan Irak Devleti'nin ilk kralı olan Faysal Bin Şerif Hüseyin'in (I. Faysal), 1918 ve 1933 yılları arasında önce Suriye Kralı olma çabaları ve daha sonra Irak Kralı olarak tahtta bulunduğu dönem içerisinde Orta Doğu'daki siyasi ve askeri faaliyetlerinin Amerikan basınının önde gelen ve köklü gazetelerinden biri olan The New York Times'a olan yansımaları konu edilecektir. Gazete arşivinde Faysal hakkında tespit ettiğimiz haber ve yorumlar değerlendirmelerimizde kullanabilmek amacıyla öncelikle Türkçeye çevrilmiş ve bu çevirilere çalışmamızda yer verilmiştir. Çalışmamızda 1918 yılına ait 1, 1919 yılına ait 6,1920 yılına ait 16, 1921 yılına ait 3,1922 yılına ait 5, 1923 yılına ait 2, 1924 yılına ait 3, 1925 yılına ait 7,1927 yılına ait 4, 1928 yılına ait 3 ,1929 yılına ait 3, 1930 yılına ait 12, 1931 yılına ait 9, 1932 yılına ait 1 ve son olarak 1933 yılına ait 13 haber ve yorum yazısına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will focus on the reflections of the political and military activities in the Middle East of Faisal Bin Sharif Hussein (Faisal I), the son of Sharif Hussein, the Emir of Hejaz who organized the Arab revolt against the Ottoman Empire by collaborating with the British, and who became the first king of the British Mandate-established State of Iraq. These activities span the period between 1918 and 1933, covering his initial efforts to become the King of Syria and his subsequent period on the throne as the King of Iraq. The study will examine how these events were reflected in The New York Times, one of the leading and well-established newspapers of the American press. The news and commentary we identified about Faisal in the newspaper's archive have first been translated into Turkish to be used in our evaluations, and these translations are included in our study. In our study, we have included news and commentary articles as follows: 1 from 1918, 6 from 1919, 16 from 1920, 3 from 1921, 5 from 1922, 2 from 1923, 3 from 1924,7 from 1925 , 4 from 1927, 3 from 1928, 3 from 1929, 12 from 1930, 9 from 1931, 1 from 1932, and finally, 13 from 1933.