Spiccato keman eğitim metodu
Spiccato method for violin
- Tez No: 993776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET EYTEMİZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Spiccato yaylı çalgılar ailesinin vazgeçilmez yay tekniklerinden biridir. Hem temel hem de ileri seviye repertuvar için çalıcının bu tekniğe hakim olması beklenmektedir. Bu tekniğin öğrenimi ve öğretimi, öğrenci ve öğretmenler için uzun soluklu ve belirli bir yöntem çerçevesinde ele alınması gereken bir süreç olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada spiccato yay tekniği öğretiminde pedagojik açıdan yöntem eksikliklerinin giderilmesi amacıyla öğrenci ve eğitimcilerin uygulamasına yönelik sistematik bir kılavuzun sunulması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında spiccato yay tekniği uygulaması ve öğretimi hakkında var olan akademik çalışmalar detaylı olarak incelenmiş ve uzman akademisyenlerin görüş ve stratejileri derlenmiştir. Tüm bu toplanan bilgiler ışığında tezin son bölümünde spiccato etütlerine geçilmiştir. Hazırlanmış olan bu etütlerin zorluk düzeyi kademeli olarak arttırılmış ve öğrencilerin bu tekniği tam olarak kavraması ve uzmanlaşması amacıyla sistematik olarak kaydedilmiştir. Bu metot sadece keman için değil, viyola ve viyolonsel eğitiminde de spiccato tekniğinin kademeli olarak pedagojik bir süreçle öğretilmesine yönelik somut ve uygulanabilir bir kaynak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Spiccato is a fundamental bowing technique for string instruments. Proficiency in this technique is anticipated from players in both fundamental and advanced repertoires. Acquiring and imparting this approach is typically regarded as a protracted endeavor for both students and educators, necessitating a defined methodology and established guidelines. This study seeks to rectify pedagogical deficiencies in the instruction of Spiccato bowing technique and to furnish a structured guide for students and instructors for implementation. A comprehensive analysis of current academic research on the application and instruction of the Spiccato bowing technique was conducted, and the perspectives and methodologies of experienced scholars were aggregated. Consequently, the concluding section of the thesis concentrates on Spiccato etudes. The difficulty of these etudes was progressively elevated and meticulously documented to assure pupils comprehensively understand and master this technique. This method offers a tangible and practical resource for instructing Spiccato technique suitable to all stringed instruments, utilizing a progressive pedagogical approach.