Öğrenen örgütler ile örgütsel imaj arasındaki ilişki
The relationship between learning organization and organizational image
  1. Tez No: 993783
  2. Yazar: ESMA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin öğrenen örgüt algıları ile örgütsel imaj algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Günümüzde okullar, değişen koşullara uyum sağlayabilmek için bilgi üretimini ve paylaşımını destekleyen, yenilikçi uygulamalara açık ve sürekli gelişimi önceleyen öğrenen örgüt özelliklerine giderek daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Öğrenen örgütler; çalışanların deneyimlerinden öğrenmesini, ortak bir vizyon geliştirilmesini ve değişime uyum sağlanmasını teşvik eden yapılar olarak kurumsal etkililiğin artırılmasında önemli bir role sahiptir. Örgütsel imaj ise bir kurumun paydaşlar tarafından nasıl algılandığını ortaya koyan; güven, etik duruş, tanınırlık ve prestij gibi boyutları içeren temel bir kavramdır. Bu bağlamda öğrenen örgüt yapılarının güçlülüğünün, kurumun dış çevredeki imajına yansıdığı düşünülmektedir. Araştırma, nicel araştırma deseninde yürütülmüş olup farklı okul türlerinde görev yapan öğretmenlerden elde edilen veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde Çetin ve Baydar (2021) tarafından geliştirilen Öğrenen Örgüt Algıları Ölçeği ile Şahin (2014) tarafından geliştirilen Örgütsel İmaj Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin Cronbach Alfa katsayılarının 0,88–0,96 aralığında bulunması ölçme araçlarının yüksek güvenirliğe sahip olduğunu göstermektedir. Verilerin analizinde IBM SPSS 27 programından yararlanılmış; betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Tukey HSD testi, Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerleri verilerin parametrik testlere uygun olduğunu doğrulamıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin öğrenen örgüt algılarının ve örgütsel imaj algılarının genel olarak yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğrenen örgüt algıları ile örgütsel imaj algılarının cinsiyet, mesleki kıdem, görev yapılan okul türü ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, öğrenen örgüt algıları ile örgütsel imaj algıları arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan regresyon analizi sonuçları, öğrenen örgüt algısının örgütsel imaj algısının anlamlı bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma okullarda öğrenen örgüt anlayışının örgütsel imajla ilişkili bir yapı olduğunu göstermekte; okul yöneticileri açısından kurumsal gelişim ve paydaş yönetimi süreçlerinde dikkate alınabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' perceptions of learning organizations and their perceptions of organizational image. In today's educational context, schools increasingly need learning organization characteristics that support knowledge production and sharing, are open to innovative practices, and prioritize continuous development in order to adapt to changing conditions. Learning organizations play an important role in enhancing organizational effectiveness by encouraging employees to learn from experience, develop a shared vision, and adapt to change. Organizational image, on the other hand, refers to how an institution is perceived by its stakeholders and encompasses key dimensions such as trust, ethical stance, visibility, and prestige. In this context, it is considered that the strength of learning organization structures may be reflected in the institution's image in the external environment. This research was conducted using a quantitative research design and was based on data collected from teachers working in different types of schools. Data were gathered using the Learning Organization Perceptions Scale developed by Çetin and Baydar (2021) and the Organizational Image Scale developed by Şahin (2014). The Cronbach's alpha coefficients of the scales ranged between 0.88 and 0.96, indicating that the measurement tools have high reliability. Data analysis was carried out using IBM SPSS 27 software. Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, Tukey HSD tests, Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were employed. Skewness and kurtosis values confirmed that the data were suitable for parametric tests. According to the findings of the study, teachers' perceptions of learning organizations and organizational image were generally at a high level. It was determined that teachers' perceptions of learning organizations and organizational image did not show statistically significant differences according to gender, professional seniority, type of school, or educational level. However, a positive, moderate, and statistically significant relationship was found between learning organization perceptions and organizational image perceptions. The results of the regression analysis revealed that learning organization perception is a statistically significant predictor of organizational image perception. In conclusion, this study indicates that learning organization practices in schools are related to organizational image and provides findings that may be considered by school administrators in institutional development and stakeholder management processes.