Uluslararası turizm festivaline yönelik yerel halkın algı ve duygusal dayanışmasının festivale verdiği destek üzerindeki etkisi: Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali
The effects of local residents' perceptions of an international tourism festival and emotional solidarity on festival support: The case of the Gaziantep International Gastronomy Festival
  1. Tez No: 993848
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ BİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Festivaller toplumsal yaşamın ritmini belirleyen, kültürel aktarımı hızlandıran ve yerel düzeyde kolektif hafızayı pekiştiren etkinliklerdir. Bu etkinlikler, geçici etkileşim alanları yaratarak bireylerin toplumsal aidiyet hissini nasıl kurduklarına, hangi değerler etrafında ortaklaştıklarına ve yerel kimliği nasıl yeniden ürettiklerine dair önemli ipuçları sunar. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı, uluslararası bir turizm etkinliği olan Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali'nin yerel halk üzerindeki etkisi ile yerel halkın duygusal dayanışmasının festivale verilen desteği nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın diğer bir amacı, festivalin pozitif ve negatif etkilerinin yerel halkın duygusal dayanışması üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yönteminden yararlanılmış ve veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anket formu kullanılmıştır. Anketler festival süresince yüz yüze uygulanmış ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 832 katılımcının yanıtları analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, festivalin pozitif etkilerinin ve duygusal dayanışmanın halk desteğini güçlendirdiği, buna karşılık festivalin negatif etkilerinin festivale verilen destek üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, festivalin negatif etkilerinden güvenlik riskleri boyutunda anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Bu durum, halkın festival süresince artan kalabalık, asayiş ve güvenlik düzenine ilişkin endişeleri açık biçimde algıladığını göstermektedir. Diğer yandan, halkın festivale genel anlamda olumlu baktığı ve festivali desteklediği görülmüştür. Festivale katılım, bireylerin sosyal katılım düzeylerini ve duygusal dayanışma eğilimlerini arttırmakta ve festivalin toplumsal bağları kuvvetlendiren bir işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Kadınların festivalin eğlence olanaklarına ve duygusal yönlerine daha yüksek önem atfettiği diğer önemli bir sonuçtur. Bekâr bireylerin ise sosyal etkileşim ve doyum düzeyi açısından daha aktif ve katılımcı olduğu tespit edilmiştir. Eğitim ve festival deneyimi arttıkça festivalin pozitif etkilerine yönelik farkındalık ve desteğin de aynı oranda arttığı görülmektedir. Araştırma, yerel halkın festival turizmine yönelik tutumlarını anlamaya yönelik özgün katkılar sunmakta ve festival organizasyonlarının sürdürülebilirliği için yerel desteğin nasıl güçlendirilebileceğine dair önemli bulgular sağlamaktadır. Araştırmanın hem kamu kurumları hem de özel sektör aktörleri için yerel kalkınma ve destinasyon yönetimi stratejilerine katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Festivals are events that shape the rhythm of social life, accelerate cultural transmission, and reinforce collective memory at the local level. By creating temporary spaces of interaction, they offer valuable insights into how individuals construct a sense of belonging, unite around shared values, and reproduce local identity. The primary aim of this research is to examine the effects of the Gaziantep International Gastronomy Festival, as an international tourism event, on local residents and to assess how residents' emotional solidarity influences their support for the festival. Additionally, this research aims to investigate how residents' perceptions of the festival's positive and negative impacts shape their level of emotional solidarity. A quantitative research design was employed, and data were collected through a structured questionnaire administered face-to-face during the festival. A total of 832 participants, selected through a convenience sampling method, took part in the survey. The findings indicate that the positive impacts of the festival and emotional solidarity significantly strengthen residents' support for the event, whereas the negative impacts have a limited influence on such support. Among the negative effects, only the dimension related to security risks revealed a statistically significant difference, suggesting that residents are notably sensitive to issues concerning crowd density, public order, and safety during the festival period. Despite these concerns, the local community's overall attitude toward the festival is positive, and residents express strong support for its continuation. Participation in the festival enhances individuals' levels of social engagement and emotional solidarity, demonstrating the festival's role in strengthening social bonds. Another significant finding is that women attach greater importance to the entertainment opportunities and emotional aspects of the festival, while single participants display higher levels of social interaction and satisfaction. Furthermore, as education level and prior festival experience increase, awareness of and support for the festival's positive impacts also rise. Overall, the study provides an original contribution to understanding local residents' attitudes toward festival tourism and offers valuable insights into how local support can be strengthened for the sustainability of festival organizations. The findings are expected to guide both public institutions and private sector stakeholders in developing strategies for local development and destination management.