Türk romanında şiddet söylemi ve ideoloji (1950-2000)
Violent discourse and ideology in Turkish novel (1950-2000)
  1. Tez No: 993849
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1950-2000 yılları arasında Türk romanında şiddet söylemini ve onun ardında yatan ideolojileri Eleştirel Söylem Çözümlemesi ile ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. İdeoloji tarafından kuşatılmış bir şiddet söyleminin hangi biçimde kurulduğu, toplumsal arka planı, metinler ve bağlam dikkate alınarak çözümlenmiştir. Tezdeki amacımız eserlerin temsil ettiği ideolojileri suçlamak ya da yargılamak değil; ideolojiler ile şiddet söylemi arasındaki bağıntıları ve metinlerin yapılanışını açığa çıkarmaktır. Tezin girişinde öncelikle söylem çözümlemesi ile ilgili temel bilgiler verildikten sonra birinci bölümde söylem kavramından, dil-kültür-söylem ilişkisinden, tezde kullanılan yöntem olan eleştirel söylem analizinin tarihi gelişiminden, kapsamından, kullanılan bu yöntemin niteliklerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde şiddetin tarihsel kökenleri üzerinde durularak bir şiddet tipoloji ortaya konulmuştur. Şiddetin ideolojik bir araca dönüşmesi ve ideolojinin tahakküm alanı yaratmak, kendini zorla kabul ettirmek için söylemi araçsallaştırması üzerinde durulmuştur. Romanların incelemesine ayrılan üçüncü bölümde Van Dijk'ın eleştirel çözümleme kuramı doğrultusunda metin çözümlemelerinde kullanılacak bir analiz modeli sunulmuştur. Van Dijk'ın söylem analizinden faydalanarak geliştirdiğimiz inceleme yöntemi 1950-2000 arasında yazılmış eserlere uygulanmıştır. Seçtiğimiz romanlara göre düzenlediğimiz bu inceleme yöntemiyle metinler birinci aşamada makro ve mikro düzeyde değerlendirilmiştir. Daha sonra metnin üretim sürecine, üçüncü aşamada alımlama/yorumlama basamaklarına geçilmiştir. Eleştirel söylem analizi ile romanlardaki şiddet söyleminin, ideolojilerin, güç ve bilgi ilişkilerine yönelerek bu ilişkilerin elli yıllık süreç içinde nasıl değiştiği ve dönüştüğü tespit edilmiştir. Şiddet söyleminin üretilmesinde ideolojilerin rolünü netleştirmek amacıyla roman çözümlemelerinde Türkiye'nin sosyal, siyasal ve kültürel hayatına dair değerlendirmelere yer verilmiştir. Böylece ideolojilerin şekillendirdiği şiddet söyleminin toplumsal ve bilişsel analizi yapılmıştır. İncelemelerin sonunda ele alınan tüm eserlere dair bir değerlendirme sunulmuş, genel sonuç ve tespitler sıralanmıştır. Anahtar Sözcükler Van Dijk, Eleştirel Söylem Çözümlemesi, Şiddet, İdeoloji, Roman
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the discourse of violence in Turkish novels between 1950 and 2000 and the ideologies behind it through Critical Discourse Analysis. The manner in which a discourse of violence, enveloped by ideology, is constructed has been analysed by taking into account the social background, texts and context. Our aim in this thesis is not to condemn or judge the ideologies represented by the works, but to reveal the connections between ideologies and the discourse of violence, as well as the structure of the texts. The introduction to the thesis first provides basic information on discourse analysis. The first chapter then discusses the concept of discourse, the relationship between language, culture and discourse, the historical development and scope of critical discourse analysis (the method used in the thesis), and the characteristics of this method. The second chapter focuses on the historical origins of violence and presents a typology of violence. It emphasises the transformation of violence into an ideological tool and the instrumentalisation of discourse by ideology to create a sphere of domination and impose itself by force. The third chapter, devoted to the analysis of novels, presents an analytical model for text analysis in line with Van Dijk's critical analysis theory. The analysis method we developed using Van Dijk's discourse analysis has been applied to works written between 1950 and 2000. Using this analysis method, which we organised according to the novels we selected, the texts were evaluated at the macro and micro levels in the first stage. Subsequently, we moved on to the text's production process and, in the third stage, to the stages of reception/interpretation. Using critical discourse analysis, we identified how the discourse of violence, ideologies, and power and knowledge relations in the novels changed and transformed over the fifty-year period. In order to clarify the role of ideologies in the production of violent discourse, the novel analyses included assessments of Turkey's social, political and cultural life. Thus, a social and cognitive analysis of the violent discourse shaped by ideologies was conducted. At the end of the studies, an evaluation of all the works discussed was presented, and general conclusions and findings were listed. Keywords Van Dijk, Critical Discourse Analysis, Violence, Ideology, Novel